close icon
page-title
Bez trzymanki
Bez trzymanki

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: Joy Ride
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania
 • Wydawca: Lionsgate

Bez trzymanki [2023] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

star6.8
299Ocen
date2023
date1h 35m

Skomentuj

 • avatar

  DigitalDrama

  |13 godziny temu
  oglądamy właśnie z dziewczyną
 • avatar

  QuestQueen

  |3 dni temu
  Kiepsko zrobiony ten film, poza fajnymi zdjęciami podwodnymi w pierwszych minutach, potem beznadziejny
 • avatar

  HighDefinitionHero

  |7 dni temu
  i ten wysyp "krytyków filmowych bez gustu i wyczucia" Jak się wam coś nie podoba to zapraszam oglądać pierwszą miłość albo dlaczego ja. To wasz poziom :)
 • avatar

  vXtraordinaryXpert

  |9 dni temu
  fakt że to film dla dzieci 💀💀
 • avatar

  Bluedreams13

  |10 dni temu
  Zawsze się go dobrze ogląda. Uwielbiam wszystko od Lionsgate
 • avatar

  RomComRoxie

  |10 dni temu
  Szybka recenzja: sztos!
 • avatar

  SeriesSorcerer

  |11 dni temu
  Poza pięknymi widokami, szkoda czasu.
 • avatar

  VibeViewer

  |11 dni temu
  ciekawe ile jeszcze ludzie będą narzekać że nie mogą oglądać jak to takie łatwe iks de
 • avatar

  TimelessTales

  |12 dni temu
  Ja nie wiem z czym ludzie mają problem, chyba jesteś debilem jak nie potrafisz włączyć odtwarzania...po prostu wrzuć do innej karty
 • avatar

  sidney68

  |14 dni temu
  jak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbały

Oficjalny zwiastun

Spis treści

Najnowszy thriller psychologiczny w reżyserii Johna Dahla to propozycja, która z pewnością nie pozostawi widzów obojętnymi. Fabuła skupia się wokół losów trójki młodych ludzi, którzy wyruszają w pełną wrażeń podróż przez bezkresne amerykańskie bezdroża. Podczas tej wyprawy bohaterowie napotkają na swojej drodze tajemniczego kierowcę ciężarówki, z którym wbrew pozorom łączyć ich będzie o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać. W tej mrocznej historii pełnej napięcia każdy kolejny zakręt przynosi coraz większe emocje i zaskakujące zwroty akcji. Reżyser z mistrzowską precyzją buduje klimat grozy i niepewności, trzymając widzów w nieustannym oczekiwaniu na to, co wydarzy się za chwilę. Aktorzy wnikliwie kreują swoje role, sprawiając, że postacie stają się niezwykle wiarygodne i angażują emocjonalnie. Całości dopełniają efektowne zdjęcia przedstawiające bezkres amerykańskich szos oraz dynamiczna ścieżka dźwiękowa, które sprawiają, że seans staje się jeszcze bardziej emocjonujący. To film, który z pewnością długo pozostanie w pamięci - zarówno ze względu na wciągającą fabułę, jak i doskonałe aktorstwo oraz reżyserię. Gorąco polecamy go wszystkim fanom mocnych thrillerów pełnych napięcia!

Streszczenie fabuły filmu "Joy Ride"

Lewis Thomas (Paul Walker) wyrusza w podróż przez Stany Zjednoczone, aby odebrać swoją wymarzoną dziewczynę Vannę (Leelee Sobieski) z college'u. W drodze dołącza do niego jego starszy brat Fuller (Steve Zahn), nieco ekscentryczny mężczyzna, z którym łączą go skomplikowane relacje. Podczas postoju na stacji benzynowej Fuller instaluje w samochodzie radio CB, aby móc podsłuchiwać rozmowy kierowców tiram. W pewnym momencie bracia nawiązują kontakt z tajemniczym truckerem o pseudonimie Rusty Nail, który zaczyna ich prowokować. Mimo początkowych obaw, Lewis i Fuller wdają się z nim w coraz bardziej ryzykowną grę, nie zdając sobie sprawy, jak niebezpiecznym przeciwnikiem jest Rusty Nail. Im dalej zajdzie ta makabryczna zabawa, tym większe zagrożenie czyha na podróżników. Czy uda im się szczęśliwie dotrzeć na miejsce i uratować Vannę?

Główni bohaterowie i aktorzy w filmie

Lewis Thomas to młody, ambitny student, grany przez Paula Walkera. Jest on opanowany i rozsądny, choć czasami daje ponieść się emocjom. W rolę jego starszego, lekkoducha brata Fullera wcielił się Steve Zahn. Aktor znakomicie oddał buntowniczą i ekscentryczną naturę tej postaci. Vanna jest uroczą studentką college'u, w której Lewis jest zakochany od dawna. W tej roli wystąpiła Leelee Sobieski. Tajemniczy Rusty Nail, przerażający kierowca ciężarówki, który staje się głównym antagonistą fabuły, został zagrany przez Matthew Kimbrougha. Jego kreacja idealnie oddaje mrożącą krew w żyłach naturę tej postaci.

Recenzje i opinie o filmie "Joy Ride"

Pozytywne recenzje krytyków

Krytycy docenili w tym filmie przede wszystkim świetnie zbudowane napięcie i atmosferę grozy. Chwalili reżysera Johna Dahla za umiejętne budowanie klimatu niepewności oraz liczne zwroty akcji, które nie pozwalają się nudzić ani na moment. Podkreślali również wysoki poziom gry aktorskiej, zwłaszcza Matthew Kimbrougha w roli przerażającego Rusty Naila. W recenzjach można przeczytać, że jest to jeden z najlepszych thrillerów psychologicznych ostatnich lat, który na długo pozostaje w pamięci widzów.

Negatywne recenzje widzów

Widzowie w negatywnych recenzjach zarzucali filmowi przede wszystkim przewidywalność fabuły i schematyczność. Niektórzy uznali, że historia jest zbyt typowa jak na thriller i brakuje w niej oryginalności. Pojawiły się również głosy krytykujące aktorstwo głównych bohaterów jako nie do końca przekonujące. Część widzów oceniła film jako zbyt przeciętny i niepozostawiający trwałego wrażenia.

Ciekawostki i dodatkowe informacje o filmie

Ciekawe fakty z planu filmowego

Aktorzy sami nagrywali większość ujęć jazdy samochodem, aby zwiększyć realizm scen. Matthew Kimbrough przez długi czas jeździł ciężarówką po okolicy, aby wczuć się w rolę truckera Rusty'ego Naila. Zdjęcia plenerowe realizowano wokół parku narodowego Glacier w Montanie oraz wzdłuż autostrady Going-to-the-Sun Road. Aktor Steve Zahn wpadł na pomysł, aby jego bohater Fuller żuł nieustannie gumę podczas całego filmu. Stworzyło to ciekawy rys charakterologiczny tej postaci.

Nawiązania do innych filmów i wpływ na popkulturę

"Joy Ride" niewątpliwie zainspirował późniejsze thrillery drogowe, takie jak "W rytmie szos" czy "Bez litości". Pojawiają się w nim liczne nawiązania do klasyków gatunku, jak "Szklana pułapka" czy "Psychoza". Film na trwałe zapisał się także w kulturze popularnej - pseudonim Rusty Nail funkcjonuje jako synonim przerażającego truckera-mordercy. Samochodowa podróż przez bezdroża Ameryki stała się też uniwersalną konwencją, wykorzystywaną w wielu późniejszych produkcjach.

10 Podobnych Filmów

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 299

Udostępnij