close icon
page-title
Donnie Darko
Donnie Darko

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: Donnie Darko
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Stany Zjednoczone
 • Wydawca: Flower Films

Donnie Darko [2001] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

star7.8
11989Ocen
date2001
date1h 54m

Skomentuj

 • avatar

  PrimePics

  |15 godziny temu
  Dobry film, wręcz idealny jak na swój gatunek 10/10
 • avatar

  Adek

  |6 dni temu
  wszędzie muszą wj@#!ć tą poprawność politycznom co?
 • avatar

  GrooveGazer

  |8 dni temu
  ok wyjaśnij mi dlaczego ten film jest tak dobrze oceniany? Niby spoko efekty i fajny plot twist ale no bez przesady bo du$# nie urywa;/
 • avatar

  sidney68

  |10 dni temu
  jak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbały
 • avatar

  RetroReels

  |11 dni temu
  Ludzie którzy mają problem z odpaleniem streama = 🤓
 • avatar

  ChillFlix

  |13 dni temu
  I should call her... xd
 • avatar

  WatchWizard

  |13 dni temu
  To było coś innego...na plus oczywiście
 • avatar

  UnwindViewing

  |13 dni temu
  Pierdoły dla dzieci i to z problemami myślowymi.1/10

Oficjalny zwiastun

Spis treści

Donnie Darko to fascynujący i intrygujący film, który wciąga widza w mroczną historię tytułowego bohatera. Reżyser Richard Kelly stworzył dzieło niepozbawione tajemniczości, które skłania do głębszej refleksji. Fabuła skupia się na losach nastoletniego Donniego, który zaczyna doświadczać dziwnych wizji. Pewnej nocy budzi się i widzi upadający na jego dom silnik odrzutowy. Zostaje uratowany, ale od tego momentu zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Donnie Darko – fabuła i opis filmu

Donnie jest outsидerem, ma problemy ze znalezieniem swojego miejsca wśród rówieśników. Cierpi też na zaburzenia snu i bierze leki psychiatryczne. Pewnej nocy budzi się i widzi przerażającą wizję ogromnego królika o imieniu Frank. Królik informuje go, że świat się kończy i tylko Donnie może go uratować. Od tej pory chłopak zaczyna podążać śladem tajemniczych wskazówek od Franka. Nie wie, czy to sen, czy jawа. Tymczasem w jego otoczeniu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Giną ludzie, a czas wydaje się zakrzywiać. Donnie musi odnaleźć sens tych wydarzeń, zanim nadejdzie koniec świata.

Reżyser buduje nastrój tajemnicy i niepewności co do tego, co jest prawdą, a co urojeniem. Całość utrzymana jest w mrocznej, melancholijnej estetyce, z domieszką czarnego humoru. Kameralna historia nabiera uniwersalnego wymiaru, poruszając kwestie przeznaczenia, wolnej woli i poszukiwania własnej tożsamości. Donnie Darko to film, który wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Warto dać się ponieść tej surrealistycznej opowieści.

Postacie i aktorzy w filmie Donnie Darko

Kluczową postacią jest tytułowy bohater grany przez Jake'a Gyllenhaala. Aktor znakomicie oddaje zagubienie i rozterki swojej postaci. Donnie jest wrażliwym, inteligentnym nastolatkiem, który czuje się niedopasowany i samotny. Snując się niczym duch między snem a jawą, próbuje odnaleźć sens istnienia. Jego rodzina i przyjaciele są integralną częścią tej historii.

Matkę Donniego gra Mary McDonnell. Rose Darko kocha syna, ale nie do końca rozumie jego problemy. Ojciec Eddie (Holmes Osborne) prowadzi typowe amerykańskie życie klasy średniej. Siostra Donniego, Samantha (Daveigh Chase) wydaje się jeszcze bardziej zagubiona od brata. W szkole Donnie zaprzyjaźnia się z outsiderką Gretchen (Jena Malone). Ich relacja staje się ostoją normalności w szalonym świecie.

Analiza i interpretacja filmu Donnie Darko

Donnie Darko pobudza wyobraźnię i prowokuje do interpretacji. Jednym z kluczowych motywów jest tematyka podróży w czasie. Wydarzenia w filmie tworzą pętlę czasową, którą Donnie stara się zamknąć. Reżyser celowo wprowadza niejasność co do tego, czy bohater rzeczywiście cofa się w czasie, czy są to halucynacje. Ostatecznie chłopak podejmuje heroiczny wybór, ratując świat przed zagładą.

Kostium przerażającego królika Franka stał się wręcz ikoniczny. Może symbolizować mroczną stronę osobowości Donniego, jego lęki i frustracje. Frank kieruje losem bohatera niczym fatum. Jednocześnie daje mu poczucie misji i przeznaczenia w chaosie otaczającej rzeczywistości.

Film niesie ze sobą filozoficzne przesłanie. Ukazuje człowieka zagubionego we współczesnym świecie, poszukującego swej tożsamości. Donnie Darko pokazuje, że nawet w beznadziejnej sytuacji zawsze jest wybór. Można próbować nadać sens temu, co absurdalne i niepojęte.

Recenzje i opinie o filmie Donnie Darko

Donnie Darko zebrał bardzo pozytywne recenzje i szybko zdobył status filmu kultowego. Krytycy chwalą niebanalną fabułę, surrealistyczną atmosferę i poruszającą grę aktorów. Doceniają odważną wizję reżysera i poetycki styl, balansujący na granicy snu i jawy. Wielu widzów po seansie przyznaje, że film wciągnął ich bez reszty i zmusił do głębokiej refleksji.

Donnie Darko często porównuje się do innych produkcji o podróżach w czasie, jak klasyczny "Dzień Świstaka" czy "Efekt motyla". Jednak historia Donniego ma o wiele mroczniejszy, metafizyczny charakter. Reżyser stawia pytania egzystencjalne i pozostawia widza z poczuciem tajemnicy.

Donnie Darko to bez wątpienia film, który warto zobaczyć. Produkcja wciąga, intryguje i zmusza do myślenia. To dzieło, do którego można wracać, odkrywając nowe sensy i interpretacje. Dla fanów ambitnego, niezależnego kina jest to pozycja obowiązkowa. Polecamy ten surrealistyczny thriller z głębokim, filozoficznym przesłaniem.

7 Podobnych Filmów

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

Oceń film lub serial

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
Ocena: 8 Liczba głosów: 11989

Udostępnij