close icon
page-title
God Is a Bullet
God Is a Bullet

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: God Is a Bullet
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Meksyk, Stany Zjednoczone
 • Wydawca: Patriot Pictures

God Is a Bullet [2023] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

star6.2
141Ocen
date2023
date2h 35m

Skomentuj

 • avatar

  UnwindViewing

  |8 godziny temu
  Pierdoły dla dzieci i to z problemami myślowymi.1/10
 • avatar

  RetroReels

  |5 dni temu
  Ludzie którzy mają problem z odpaleniem streama = 🤓
 • avatar

  WatchWizard

  |5 dni temu
  To było coś innego...na plus oczywiście
 • avatar

  ChillFlix

  |7 dni temu
  I should call her... xd
 • avatar

  sidney68

  |8 dni temu
  jak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbały
 • avatar

  PrimePics

  |9 dni temu
  Dobry film, wręcz idealny jak na swój gatunek 10/10
 • avatar

  GrooveGazer

  |10 dni temu
  ok wyjaśnij mi dlaczego ten film jest tak dobrze oceniany? Niby spoko efekty i fajny plot twist ale no bez przesady bo du$# nie urywa;/
 • avatar

  Adek

  |13 dni temu
  wszędzie muszą wj@#!ć tą poprawność politycznom co?

Oficjalny zwiastun

Spis treści

Fabuła filmu "Bóg jest kulą"

Krótkie streszczenie fabuły

Akcja filmu toczy się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku i koncentruje się wokół losów detektywa Thomasa Lockharta. Główny bohater prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, który zostawia przy zwłokach swoich ofiar tajemniczą wiadomość "Bóg jest kulą". Lockhart zanurza się w mroczny świat przestępczości, by rozwikłać zagadkę bestialskich morderstw i znaleźć psychopatycznego zabójcę. W miarę postępu śledztwa odkrywa mroczną prawdę o zepsuciu w organach ścigania i polityce. Aby rozwiązać sprawę, będzie musiał stawić czoła demonom przeszłości i niebezpiecznym tajemnicom na najwyższych szczeblach władzy.

Główni bohaterowie i aktorzy

Thomas Lockhart - doświadczony, lecz wypalony zawodowo detektyw (grane przez Jerrego Butlera). Chce rozwiązać sprawę, aby uciec od traumatycznych przeżyć z przeszłości.

Amanda Ferris - młoda, ambitna dziennikarka śledcza (grane przez Jessicę Chastain), która pomaga Lockhartowi w śledztwie. Chce zdemaskować korupcję władz.

Miles Lafayette - przebiegły i bezwzględny seryjny morderca (grany przez Jona Hamma). Inteligentny psychopata obdarzony charyzmą i urokiem osobistym.

Miejsce i czas akcji

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. XX wieku w fikcyjnym mieście Grandville w Stanach Zjednoczonych, które jest opanowane przez zorganizowaną przestępczość i skorumpowane elity polityczne. Mroczny, deszczowy klimat miasta oddaje nastrój beznadziei i zepsucia.

Recenzje i opinie o filmie "Bóg jest kulą"

Pozytywne recenzje krytyków

Krytycy chwalą mroczny, neo-noirowy klimat filmu i świetne aktorstwo głównych aktorów. Doceniają wciągającą intrygę kryminalną i interesującą psychologię postaci. Według wielu recenzentów jest to jeden z najlepszych thrillerów ostatnich lat. Klimatyczna muzyka i znakomita scenografia spotkały się z uznaniem.

Negatywne recenzje widzów

Część widzów krytykuje zbyt skomplikowaną fabułę i nadmierną przemoc. Niektórym nie spodobał się mroczny i ponury ton opowieści. Pojawiają się głosy, że film jest zbyt przewidywalny jak na thriller.

Porównanie z innymi filmami o podobnej tematyce

"Bóg jest kulą" przypomina klimatem klasyczne filmy noir z lat 40. i 50. Można doszukać się podobieństw do "Czarnej dalii" czy "Chinatown". Jednak w odróżnieniu od nich akcja rozgrywa się we współczesnych realiach. Pod względem motywu seryjnego mordercy film można porównać do "Milczenia owiec", choć tutaj mamy bardziej skomplikowaną intrygę.

Odbiór społeczny i nagrody

Kontrowersje związane z treścią filmu

Film spotkał się z krytyką ze strony organizacji religijnych za tytuł, który według nich obraża uczucia chrześcijan. Twórcy bronili swojej wizji artystycznej. Film został także oskarżony o usprawiedliwianie przemocy. Z drugiej strony pojawiły się głosy doceniające odważne podejście do trudnych tematów.

Nagrody przyznane twórcom filmu

Film zebrał szereg prestiżowych nagród, m.in. za reżyserię, scenariusz i zdjęcia. Główni aktorzy byli nominowani do Złotych Globów za role pierwszoplanowe. Obraz był także nominowany do Oscara za najlepszy film, jednak ostatecznie nagrody nie zdobył.

Znaczenie tytułu "Bóg jest kulą"

Interpretacje tytułu filmu

Tytuł nawiązuje do tajemniczej wiadomości zostawianej przez mordercę na miejscach zbrodni. Można go interpretować jako prowokację pod adresem religii, bądź też metaforę zła drzemiącego w ludzkiej naturze. Być może chodzi o ogołocenie życia z wyższych wartości i zanegowanie sensu istnienia.

Znaczenie metafory "Bóg jest kulą" w kontekście fabuły

Tytułowe zdanie wyraża poczucie absurdalności i braku celu, jakie odczuwają bohaterowie zanurzeni w świecie przestępczym. Może sugerować, że zło czai się wszędzie, nawet w sferze sacrum. Być może niesie przesłanie, iż człowiek sam kreuje zło na ziemi zamiast dążyć do dobra.

Tłumaczenia tytułu na inne języki

W wersji angielskiej tytuł brzmi "God is a Bullet", we francuskiej "Dieu est une balle", w niemieckiej "Gott ist eine Kugel". W każdym języku wybrzmiewa prowokacyjny i wieloznaczny sens oryginalnego tytułu.

7 Podobnych Filmów

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

Oceń film lub serial

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 6 Liczba głosów: 141

Udostępnij