close icon
page-title
IO
IO

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: IO
 • Język oryginalny: Polski
 • Kraj produkcji: Włochy, Polska
 • Wydawca: Skopia Film

IO [2022] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

star6.5
286Ocen
date2022
date1h 28m

Skomentuj

 • avatar

  RetroReels

  |14 godziny temu
  Ludzie którzy mają problem z odpaleniem streama = 🤓
 • avatar

  ChillFlix

  |1 dzień temu
  I should call her... xd
 • avatar

  WatchWizard

  |2 dni temu
  To było coś innego...na plus oczywiście
 • avatar

  UnwindViewing

  |2 dni temu
  Pierdoły dla dzieci i to z problemami myślowymi.1/10
 • avatar

  ScreenSiren

  |2 dni temu
  Za każdym razem jak oglądam ten film, to mam mixed feelings, wspomnienia wracają ehh.. ale ogólnie to ok
 • avatar

  Adek

  |5 dni temu
  wszędzie muszą wj@#!ć tą poprawność politycznom co?
 • avatar

  sidney68

  |9 dni temu
  jak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbały
 • avatar

  Bluedreams13

  |9 dni temu
  Zawsze się go dobrze ogląda. Uwielbiam wszystko od Skopia Film
 • avatar

  GrooveGazer

  |13 dni temu
  ok wyjaśnij mi dlaczego ten film jest tak dobrze oceniany? Niby spoko efekty i fajny plot twist ale no bez przesady bo du$# nie urywa;/
 • avatar

  PrimePics

  |13 dni temu
  Dobry film, wręcz idealny jak na swój gatunek 10/10

Oficjalny zwiastun

Spis treści

W dzisiejszych czasach, gdy przyszłość ludzkości staje pod znakiem zapytania, na ekranach kin pojawiła się produkcja, która w niebanalny sposób podejmuje tematykę postępującej degradacji środowiska naturalnego i jego wpływu na losy człowieka. Film ten to nie tylko fascynująca opowieść osadzona w realiach niedalekiej przyszłości, ale także poruszające studium ludzkich uczuć i relacji w obliczu nadciągającej katastrofy ekologicznej.

Streszczenie fabuły filmu "IO"

Akcja filmu osadzona jest na Ziemi w niedalekiej przyszłości. Postępujące zmiany klimatyczne doprowadziły do niemal całkowitego wyniszczenia życia na naszej planecie. Tylko garstka ludzi zdecydowała się pozostać w swoich domach, nie decydując się na ucieczkę na Jowisza i jego księżyce. Wśród nich jest Sam Walden, młoda naukowiec zajmująca się badaniem roślin, oraz Micah, ekscentryczny wynalazca. Pewnego dnia na Ziemię przybywa zwiadowczyni IO, wysłana z kolonii na Europie, naturalnym satelicie Jowisza. Jej misją jest sprawdzenie, czy na Ziemi nadal istnieje życie. Sam i Micah pomagają IO w jej zadaniu. Stopniowo między Sam i IO rodzi się uczucie, które zostanie wystawione na ciężką próbę.

Reżyser filmu z wielką dbałością o detale kreuje wizję postapokaliptycznej Ziemi, na której niewielu ocalałych ludzi próbuje jakoś funkcjonować wśród ruin dawnej cywilizacji. Krajobraz planety przedstawiony jest jako ponura, pozbawiona życia kraina, co doskonale uzmysławia widzom, do czego może prowadzić lekkomyślne niszczenie środowiska. Jednocześnie w tej ponurej scenerii reżyserowi udało się zawrzeć nutę nadziei - nadziei na to, że nawet w obliczu zagłady ludzie potrafią zachować człowieczeństwo i zdolność do poświęcenia.

Główni bohaterowie i obsada filmu

Głównymi bohaterami filmu są dwie młode kobiety reprezentujące dwa różne światy - Ziemię i Jowisza. Sam Walden grana przez Margaret Qualley to wrażliwa naukowiec, która pomimo katastrofy nie traci wiary w ludzkość i sens walki o przetrwanie Ziemi. Z kolei tajemnicza IO granej przez Anthony'ego Mackie to istota pochodząca z zupełnie innego świata, która stopniowo odkrywa piękno Ziemi i zaczyna kwestionować swoją misję.

Znakomite aktorstwo odtwórczyń głównych ról sprawiło, że ich relacja nabiera autentycznej głębi i stanowi emocjonalne sedno filmu. Widzowie mogą doskonale wczuć się zarówno w przeżycia Sam, jak i zagubienie IO, która po raz pierwszy doświadcza silnych uczuć. Obie aktorki stworzyły kreacje, które na długo pozostają w pamięci.

Pozytywne recenzje filmu

Krytycy bardzo pozytywnie ocenili wymowę filmu i sposób, w jaki ukazuje on problem degradacji środowiska. Docenili wizjonerstwo twórców i umiejętność przedstawienia tematu katastrofy ekologicznej w formie poruszającej opowieści. Chwalili również znakomite zdjęcia, które potęgują ponury klimat końca świata. Wielu recenzentów określiło film jako wybitne, niepokojące dzieło, które skłania do przemyśleń na ważne tematy.

Negatywne recenzje i kontrowersje

Niektórzy krytycy zarzucali filmowi zbyt powierzchowne i uproszczone potraktowanie problemu zmian klimatycznych. Twierdzili, że bardziej skupia się on na romantycznej historii niż na przekazie ekologicznym. Pojawiły się też głosy, że wizja końca świata przedstawiona w filmie jest zbyt mroczna i pozbawiona nadziei. Jednak negatywne recenzje były raczej odosobnione, a większość krytyków uznała film za bardzo wartościowy.

Szczegółowe informacje o filmie "IO"

Reżyseria i scenariusz

Reżyserem filmu jest Jonathan Helpert, dla którego jest to pełnometrażowy debiut fabularny. Scenariusz napisał Charles Martin, znany z innych produkcji science fiction. Film powstał dzięki współpracy Netflixa i producenta Anthony'ego Mackiego. Budżet filmu nie był wysoki jak na hollywoodzkie standardy, jednak twórcom udało się stworzyć imponującą wizję przyszłości Ziemi.

Gatunek i atmosfera filmu

"IO" to przede wszystkim dramat obyczajowy osadzony w konwencji science fiction. Łączy w sobie elementy romansu, thrillera i kina postapokaliptycznego. Mroczny i ponury nastrój filmu odzwierciedla beznadziejną sytuację ludzkości w obliczu zagłady środowiska. Jednocześnie w filmie obecne są wątki związane z nadzieją i siłą uczuć.

Lokalizacje i plan zdjęciowy

Zdjęcia do filmu realizowano w Namibii, wykorzystując surowe, pustynne krajobrazy tego afrykańskiego kraju. Za znakomite zdjęcia odpowiada Yaron Orbach. Kolorystyka filmu utrzymana jest w chłodnych, stonowanych barwach, co potęguje poczucie alienacji i opuszczenia.

Muzyka i ścieżka dźwiękowa

Muzykę do filmu skomponował Daniel Bensi, tworząc przygnębiającą elektroniczną ścieżkę dźwiękową, która doskonale wpisuje się w klimat produkcji. Pojawiają się w niej również melodie fortepianowe, które podkreślają liryczny wątek filmu.

Podsumowując, "IO" to film, który zdecydowanie warto obejrzeć. Porusza istotny problem z perspektywy wciągającej, inteligentnej opowieści z elementami fantastyki naukowej. Doskonała gra aktorska i ponury nastrój sprawiają, że produkcja pozostaje w pamięci na długo i skłania do refleksji nad losem naszej planety.

9 Podobnych Filmów

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

Oceń film lub serial

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 286

Udostępnij