alt

Jurassic World: Dominion [2022] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

rating6.7
5 620
Ocen
calendar2022
time2h 27m
Jurassic World Dominion rozgrywa się cztery lata po zniszczeniu Isla Nublar. Dinozaury żyją i polują teraz razem z ludźmi na całym świecie. Ta krucha równowaga zmieni przyszłość i raz na zawsze okaże się, czy ludzie mają pozostać największymi drapieżnikami na planecie, którą teraz dzielą z najbardziej przerażającymi stworzeniami w historii. Jurassic World Dominion pokaże nigdy nie widziane dinozaury, znakomitą akcję i zadziwiające nowe efekty wizualne.

Aktorzy

Actor Chris Pratt

Chris Pratt

Actor Sam Neill

Sam Neill

Actor Jeff Goldblum

Jeff Goldblum

Actor Laura Dern

Laura Dern

Actor Bryce Dallas Howard

Bryce Dallas Howard

Actor BD Wong

BD Wong

Actor Justice Smith

Justice Smith

Actor Campbell Scott

Campbell Scott

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Fabuła filmu Jurassic World: Dominion

Akcja filmu Jurassic World: Dominion rozgrywa się kilka lat po dramatycznych wydarzeniach z poprzedniej części. Świat staje przed nowym, przerażającym zagrożeniem, jakim jest niekontrolowane rozprzestrzenianie się dinozaurów wśród ludzi. Te prehistoryczne gady, które niegdyś rządziły naszą planetą, teraz wkraczają do ludzkich siedzib i zagrażają całej cywilizacji. Walka o dominację na Ziemi rozpoczęła się na dobre.

W tle tych wydarzeń podążamy losami dobrze znanych bohaterów z poprzednich części. Owen Grady, dawny treser raptorów, łączy siły ze swoją byłą partnerką Clair Dearing. Wspólnie ruszają w podróż do odległych zakątków świata, aby powstrzymać firmę BioSyn przed niebezpiecznymi eksperymentami genetycznymi na dinozaurach. Do drużyny dołącza również znany paleontolog Alan Grant, mentor Owena. Cała trójka stawia czoła bezlitosnym najemnikom polującym na prehistoryczne gady. Ich celem jest ocalenie małej dziewczynki Maisie, która sama jest skutkiem nieetycznych eksperymentów genetycznych. Łącząc siły, bohaterowie stają do walki o przetrwanie ludzkości i powstrzymanie dominacji dinozaurów.

Najważniejsze wątki i wydarzenia

W stosunku do poprzednich części, Jurassic World: Dominion wyróżnia się jeszcze bardziej rozbudowaną, wciągającą fabułą i szybkim tempem akcji. Widzowie mogą spodziewać się wielu zwrotów akcji i zaskakujących momentów. Już na początku filmu dinozaury uwalniają się z wyspy Isla Nublar i zaczynają stanowić realne zagrożenie dla ludzkości. Owen i Claire wpadają na trop niebezpiecznych eksperymentów genetycznych prowadzonych przez firmę BioSyn, która hoduje nowe gatunki dinozaurów. W trakcie śledztwa bohaterowie trafiają do tajnej placówki badawczej ukrytej w Dolinie Dinozaurów. Tam dochodzi do konfrontacji z uzbrojonymi najemnikami polującymi na prehistoryczne gady. Nie brakuje też pościgów, strzelanin i widowiskowych scen akcji z udziałem dinozaurów. Kulminacyjnym momentem jest ostateczna walka w siedzibie BioSyn, podczas której Owen, Claire i ich sojusznicy stają oko w oko z najgroźniejszymi dinozaurami.

Nowe gatunki dinozaurów

W filmie Jurassic World: Dominion pojawia się wiele nowych, nieznanych dotąd gatunków dinozaurów. Twórcy stworzyli imponujące modele komputerowe prehistorycznych gadów, zachwycające realizmem i dbałością o detale. Widzowie z pewnością nie będą zawiedzeni liczbą i różnorodnością dinozaurów. Oprócz dobrze znanych tyranozaurów czy raptorów, pojawiają się zupełnie nowe stworzenia. Jednym z najciekawszych jest Giganotosaurus, olbrzymi dinozaur drapieżny i jeden z największych mięsożerców w historii. Innymi nowymi gatunkami są m.in. latające Quetzalcoatlusy, kolczaste Therizinozaury czy przerażające Pyroraptory z ognistym oddechem.

Obsada i główni bohaterowie

W rolach głównych powracają aktorzy znani z wcześniejszych części serii. Chris Pratt wciela się w Owena Gradyego, byłego tresera i opiekuna raptorów. Bryce Dallas Howard gra Clair Dearing, dawną menedżerkę parku Jurassic World. Legendarnego paleontologa Alana Granta ponownie odgrywa Sam Neill. Nową bohaterką jest młoda Maisie Lockwood (Isabella Sermon), ocalona z poprzedniej części. Wśród antagonistów wyróżnia się fikcyjny dyrektor firmy BioSyn, Lewis Dodgson (Campbell Scott).

Aktorzy świetnie odnajdują się w swoich rolach i znakomicie oddają charaktery swoich bohaterów. Chemia między Chrisem Prattem i Bryce Dallas Howard jest bardzo wiarygodna i naturalna. Sam Neill z klasą wciela się w postać mentora i przewodnika dla młodszych bohaterów. Campell Scott jako bezwzględny naukowiec stanowi charyzmatyczne zagrożenie. Cała obsada sprawia, że losy bohaterów wciągają widzów i sprawiają, że kibicujemy im w walce z dominacją dinozaurów.

Efekty specjalne i realizm dinozaurów

Pod względem efektów specjalnych i jakości animacji komputerowej Jurassic World: Dominion stanowi nową jakość w serii. Twórcy stworzyli niezwykle realistyczne modele CGI prehistorycznych gadów, które wyglądają tak, jakby żyły obok aktorów na planie filmowym. Dzięki zaawansowanej technologii motion capture, ruchy dinozaurów są płynne i naturalne, a ich zachowanie przekonująco oddaje animalistykę tych stworzeń. Nie brakuje też dynamicznych scen walki i pościgów z ich udziałem. Efekty specjalne osiągnęły tu poziom, który jeszcze bardziej zbliża widzów do realiów ery dinozaurów.

Ciekawostki z planu filmowego

Twórcy Jurassic World: Dominion postawili na jak największy realizm i immersję. Na planie filmowym obok aktorów pojawiały się animatroniki, czyli modele dinozaurów w skali 1:1 sterowane przez operatorów. Pozwoliło to na bardzo realistyczne ujęcia z udziałem żywych gadów. Chris Pratt wspominał, że praca z animatronikami była fascynująca, ale też niebezpieczna ze względu na ich rozmiar i ciężar. Aktorzy musieli też pracować ze specjalistami, którzy uczą ich ruchów i zachowań w obecności dinozaurów, co dodatkowo podnosi realizm ich gry aktorskiej.

Podsumowanie i rekomendacja

Jurassic World: Dominion to film, który zachwyca rozmachem, tempem akcji i wciągającą fabułą. To także nowa jakość jeśli chodzi o realizm animacji dinozaurów i poziom efektów specjalnych. Fani poprzednich części z pewnością będą usatysfakcjonowani i nie zawiodą się na tym widowisku. Seria ewoluuje i osiąga coraz większą dojrzałość. Jurassic World: Dominion jest pozycją obowiązkową zarówno dla wielbicieli serii, jak i wszystkich fanów kina przygodowego. To film, który trzeba zobaczyć w kinie, aby w pełni docenić rozmach tej superprodukcji. Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych filmów o dinozaurach w ostatnich latach i godne zwieńczenie całej serii Jurassic World. Gorąco polecam!

10 Podobnych Filmów:

  1. Ben Hur
  2. Kung Fu Panda 3
  3. Cena strachu
  4. Kot w butach: Ostatnie życzenie
  5. Aquaman
  6. El padrino
  7. Exodus: Bogowie i królowie
  8. Bagażnik – uwięziona
  9. Gdy zgasną światła
  10. Avengers: Wojna bez granic
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 5620
Udostępnij serial
Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

10 Komentarzy

avatar

magsoe

Jurassic World: Dominion to Super film ! Fajna fabuła, trzyma w napięciu. Pierwszoplanowy aktor poradził sobie bardzo dobrze.
avatar

KamilPatrykDawid

Fascynujący świat przedstawiony w Jurassic World: Dominion wciąga od pierwszej minuty, moja ocena to 6.7
avatar

dragonmen32

Filmy takie jak ten z pewnością sprawiają frajdę. Nawet jeśli trwają tylko 2h 27m, to angażują od początku do końca.
avatar

WorldEXC12

Bardzo udany film , który potrafi zająć i zaciekawić przez całe 2h 27m. Jeden z lepszych w swoim gatunku.
avatar

MatPat

Jeśli wahasz się czy obejrzeć Jurassic World: Dominion , to przyjrzyj się ocenie 6.7. To dobitnie świadczy o jakości tego filmy.
avatar

MatFilm

Z oceną na poziomie 6.7, Jurassic World: Dominion to pewniak. Jeśli szukasz czegoś naprawdę dobrego, powinieneś to zobaczyć!
avatar

titek

Jurassic World: Dominion pokazuje, że nawet krótka forma może porwać i zaciekawić od deski do deski. Potwierdza to ocena 6.7.
avatar

Matek

Mocna ocena 6.7 sugeruje, że Jurassic World: Dominion to pozycja obowiązkowa. Jeśli lubisz takie klimaty, będziesz zachwycony!
avatar

Vodek

Z oceną na poziomie 6.7, Jurassic World: Dominion udowadnia, że w tym gatunku jakość idzie w parze z ilością.
avatar

IziMovie1

Z oceną 6.7, Jurassic World: Dominion zasługuje na miano jednej z najlepszych pozycji w swojej kategorii. Obowiązkowy punkt programu!