close icon
page-title
Kandahar
Kandahar

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: Kandahar
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone
 • Wydawca: Thunder Road

Kandahar [2023] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

star6.9
924Ocen
date2023
date1h 59m

Skomentuj

 • avatar

  VibeViewer

  |6 godziny temu
  ciekawe ile jeszcze ludzie będą narzekać że nie mogą oglądać jak to takie łatwe iks de
 • avatar

  DigitalDrama

  |3 dni temu
  oglądamy właśnie z dziewczyną
 • avatar

  TimelessTales

  |3 dni temu
  Ja nie wiem z czym ludzie mają problem, chyba jesteś debilem jak nie potrafisz włączyć odtwarzania...po prostu wrzuć do innej karty
 • avatar

  Bluedreams13

  |9 dni temu
  Zawsze się go dobrze ogląda. Uwielbiam wszystko od Thunder Road
 • avatar

  vXtraordinaryXpert

  |10 dni temu
  fakt że to film dla dzieci 💀💀
 • avatar

  sidney68

  |11 dni temu
  jak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbały
 • avatar

  SeriesSorcerer

  |12 dni temu
  Poza pięknymi widokami, szkoda czasu.
 • avatar

  HighDefinitionHero

  |12 dni temu
  i ten wysyp "krytyków filmowych bez gustu i wyczucia" Jak się wam coś nie podoba to zapraszam oglądać pierwszą miłość albo dlaczego ja. To wasz poziom :)
 • avatar

  QuestQueen

  |13 dni temu
  Kiepsko zrobiony ten film, poza fajnymi zdjęciami podwodnymi w pierwszych minutach, potem beznadziejny

Oficjalny zwiastun

Spis treści

Afgańskie kino przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Wśród wielu interesujących produkcji na szczególną uwagę zasługuje film "Kandahar" w reżyserii Mohsena Makhmalbafa. To poruszająca i wielowymiarowa opowieść osadzona w surowych realiach Afganistanu pod rządami talibów. Film zdobył uznanie krytyków i publiczności na całym świecie, otrzymując nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu w Cannes. Dlaczego warto go zobaczyć?

Fabuła filmu "Kandahar"

"Kandahar" opowiada historię Nafas, Afganki mieszkającej w Kanadzie. Kobieta dowiaduje się, że jej siostra, pozostała w ojczyźnie, planuje popełnić samobójstwo podczas zaćmienia Słońca. Nafas postanawia za wszelką cenę dotrzeć do rodzinnej wioski i uratować siostrę. Podróż przez opanowany przez talibów Afganistan jest niezwykle niebezpieczna, ale Nafas nie rezygnuje ze swojego zamiaru. Przebrana za mężczyznę trafia w sam środek wojny, terroru i ludzkich dramatów. Czy zdoła odnaleźć siostrę i ją ocalić?

Reżyser Mohsen Makhmalbaf stworzył poruszający obraz społeczeństwa pogrążonego w cierpieniu i rozpaczy. Pokazuje absurdalne zasady narzucone przez talibów, dramat uchodźców i przerażającą codzienność zwykłych Afgańczyków. Jednocześnie "Kandahar" to film pełen nadziei i wiary w siłę rodzinnych więzów. Mimo ogromu tragedii, bohaterowie nie rezygnują z człowieczeństwa i marzeń o normalnym życiu.

Główni bohaterowie i obsada filmu

W rolę Nafas wcieliła się irańska aktorka Nelofer Pazira, która sama urodziła się w Afganistanie. Jej kreacja jest niezwykle przejmująca i autentyczna. Towarzyszą jej m.in. aktorzy Sadou Teymouri oraz Hassan Tantai. W obsadzie znaleźli się także prawdziwi Afgańczycy, co nadało filmowi jeszcze większego realizmu.

Nafas to silna i odważna kobieta, gotowa poświęcić wszystko dla ratowania siostry. Mimo że żyje na emigracji, Afganistan wciąż pozostaje jej prawdziwym domem, do którego czuje głęboki związek. Bohaterka staje się przewodnikiem po okrutnym świecie talibów i uosobieniem nadziei w tym mrocznym czasie.

Realizacja i styl filmu

Reżyseria

Reżyser Mohsen Makhmalbaf należy do czołówki irańskich twórców kina autorskiego. Już wcześniej w swoich filmach poruszał tematykę wojny i cierpienia. W przypadku "Kandaharu" udało mu się stworzyć obraz mocny w wymowie, a jednocześnie subtelny i poetycki. Zdjęcia do filmu realizowane były w Iranie oraz Tadżykistanie, przy udziale afgańskich uchodźców.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do "Kandaharu" jest Ebrahim Ghafori, współpracownik Makhmalbafa przy wielu jego filmach. Jego magnificent photography doskonale oddaje surowy i bezlitośnie w swojej wymowie świat przedstawiony w filmie. Obraz ma charakter dokumentalny, co potęguje wrażenie autentyczności.

Scenografia

Scenografia Mahmouda Kalari również odgrywa kluczową rolę w budowaniu klimatu filmu. Ubożuchne wioski, obozy dla uchodźców, pustynne drogi - każda lokacja pogłębia przesłanie i wymowę historii. Sceny w obozie dla uchodźców przypominają wręcz obrazy z piekła na ziemi.

Muzyka

Muzyka w filmie pełni funkcję emocjonalnego komentarza i dopełnienia warstwy wizualnej. Mroczne, ambientowe dźwięki autorstwa Hosseina Alizadeha i Khana Malek Jafari wzmagają uczucie niepokoju i podkreślają dramatyzm losów bohaterów.

Odbiór i znaczenie filmu "Kandahar"

Recenzje

"Kandahar" zebrał entuzjastyczne recenzje na całym świecie. Krytycy docenili wnikliwą analizę sytuacji w Afganistanie, mocną, ale niebanalną w wymowie warstwę polityczną i społeczną filmu oraz kunszt reżyserski Makhmalbafa. Podkreślali uniwersalne przesłanie filmu o sile rodzinnych więzów i ludzkiej nadziei.

Nagrody

Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu w Cannes oraz nagrodę FIPRESCI. Otrzymał również wyróżnienia na wielu innych festiwalach, m.in. w Toronto i Chicago. Nelofer Pazira była nominowana do nagrody Aktorskiej na Festiwalu w Cannes.

Wpływ na kino i kulturę

"Kandahar" odegrał kluczową rolę w zwróceniu uwagi świata na sytuację w Afganistanie. Stał się jednym z najważniejszych filmów podejmujących tematykę reżimu talibów i dramatu zwykłych Afgańczyków. Jego ponadczasowe przesłanie o sile rodzinnych więzów w obliczu tragedii do dziś porusza widzów na całym świecie.

9 Podobnych Filmów

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 924

Udostępnij