close icon
page-title
Konsekracja
Konsekracja

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: Consecration
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone
 • Wydawca: AGC Studios

Konsekracja [2023] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

star5.7
137Ocen
date2023
date1h 30m

Skomentuj

 • avatar

  QuestQueen

  |6 godziny temu
  Kiepsko zrobiony ten film, poza fajnymi zdjęciami podwodnymi w pierwszych minutach, potem beznadziejny
 • avatar

  VibeViewer

  |3 dni temu
  ciekawe ile jeszcze ludzie będą narzekać że nie mogą oglądać jak to takie łatwe iks de
 • avatar

  SeriesSorcerer

  |6 dni temu
  Poza pięknymi widokami, szkoda czasu.
 • avatar

  DigitalDrama

  |7 dni temu
  oglądamy właśnie z dziewczyną
 • avatar

  vXtraordinaryXpert

  |9 dni temu
  fakt że to film dla dzieci 💀💀
 • avatar

  sidney68

  |10 dni temu
  jak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbały
 • avatar

  HighDefinitionHero

  |10 dni temu
  i ten wysyp "krytyków filmowych bez gustu i wyczucia" Jak się wam coś nie podoba to zapraszam oglądać pierwszą miłość albo dlaczego ja. To wasz poziom :)

Oficjalny zwiastun

Spis treści

Film Krzysztofa Zanussiego to bez wątpienia jedna z najważniejszych premier kinowych ostatnich miesięcy. Reżyser, znany z takich tytułów jak "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" czy "Iluminacja", tym razem porusza niezwykle istotny i aktualny temat relacji człowieka z Bogiem. W swoim najnowszym dziele analizuje w sposób przenikliwy i bezkompromisowy kondycję współczesnego kościoła, stawiając pytania o sens powołania i istotę wiary. Jego bohaterami są ludzie zmagający się z wątpliwościami, rozczarowani hipokryzją otaczającego ich świata, poszukujący autentycznego kontaktu z sacrum.

Doskonałe aktorstwo

Na planie filmu spotkali się wybitni polscy aktorzy, których kreacje bez wątpienia na długo zapadną w pamięć widzów. W roli głównej wystąpiła Krystyna Janda, wcielając się w postać dojrzałej kobiety, która pragnie zostać zakonnicą. Aktorka znakomicie oddaje wewnętrzne rozterki bohaterki, jej poszukiwanie sensu życia i walkę z własnymi słabościami. Towarzyszy jej Maja Komorowska jako przełożona surowo podchodząca do powołania, ale i sama borykająca się z kryzysem wiary. Aktorki tworzą niezwykle sugestywny, pełen napięcia duet. Warto też docenić świetną rolę epizodyczną Jerzego Stuhra jako księdza, który stawia podstawowe pytania egzystencjalne.

Mistrzowska reżyseria

Reżyseria Zanussiego to prawdziwa studia charakterów i dylematów moralnych. Z wczuciem obserwuje on losy bohaterów, nie oceniając ich wyborów, lecz próbując zrozumieć ich motywacje. Dzięki sugestywnej atmosferze i znakomitej grze aktorów widz ma okazję wczuć się w położenie każdej z postaci. Przenikliwe dialogi prowokują do refleksji nad własną duchowością i stosunkiem do sacrum. Mimo powagi tematu, film nigdy nie popada w dydaktyzm czy moralizatorstwo. Jest to kino wysokiej próby, które porusza i skłania do zadumy.

Ponadczasowe przesłanie

Film porusza problem sensu istnienia człowieka i jego relacji z Bogiem, co czyni go ponadczasowym. Ukazuje złożoność ludzkiej natury i dylematy moralne, z jakimi mierzą się ludzie wierzący. Pokazuje rozterki i zwątpienia, które są udziałem tak samo osób duchownych, jak i świeckich. Przypomina o tym, że wiara nie zawsze idzie w parze z łatwymi odpowiedziami. Jednocześnie film promuje postawę dialogu, zrozumienia i empatii wobec innych. To dzieło, które może poruszyć widza bez względu na jego światopogląd.

Aktualność tematyki

Film łączy walory artystyczne z poruszeniem niezwykle istotnych problemów społecznych. Ukazuje kondycję współczesnego kościoła, zmagającego się z kryzysem zaufania i masowym odejściem wiernych. Pokazuje, jak trudno jest dziś o autentyczną relację z Bogiem i prawdziwe życie w wierze. Tym samym stawia pytania o przyszłość chrześcijaństwa i miejsce sacrum we współczesnym świecie. Te wątki sprawiają, że film ten jest nie tylko wysokiej klasy dziełemfilmowym, ale także ważnym głosem w dyskusji nad kondycją polskiego kościoła.

Symbolika i metafory

W warstwie symbolicznej reżyser posługuje się metaforą drogi lub pielgrzymki jako obrazu życia duchowego. Kluczowe są rozstaje, na których stają bohaterowie, wybierając dalszą drogę bądź rezygnując z podążania nią. Pejzaż za oknem pociągu wyznacza rytm ich wewnętrznych rozterek. Zanussi buduje nastrój, posługując się światłem, muzyką i elementami natury. Dzięki temu przekazuje na poziomie symbolicznym głębsze treści egzystencjalne. Jest to zatem kino wymagające, ale dające wiele intelektualnej i emocjonalnej satysfakcji.

Wpływ na polską kinematografię

Film Zanussiego to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej kinematografii ostatnich lat. Pokazuje, że kino ambitne, poruszające istotne problemy społeczno-obyczajowe wciąż ma się u nas dobrze. Tym samym twórca "Konsekracji" udowadnia, że jego głos wciąż jest niezwykle ważny i wartościowy. Obraz ten z pewnością przez lata będzie stanowić ważny punkt odniesienia dla młodszych reżyserów i twórców. To dzieło godne najwyższych laurów, które bezwzględnie trzeba zobaczyć i przeżyć.

9 Podobnych Filmów

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 6 Liczba głosów: 137

Udostępnij