alt

Mroczne Umysły [2018] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

rating7
2 701
Ocen
calendar2018
time1h 45m
Amerykański rząd uznaje osoby z nadnaturalnymi zdolnościami za zagrożenie dla społeczeństwa. Stworzony zostaje zamknięty, pilnie strzeżony obóz dla nastolatków z nadzwyczajnymi umiejętnościami. Szesnastoletnia Ruby (Amandla Stenberg) ucieka i dołącza do grupy młodych ludzi, którzy postanawiają wykorzystać swoje moce w walce z opresyjną władzą. Muszą jednak być ostrożni, by nie pozwolić się wykorzystać jako broń przeciwko rządzącym. Ruby wkrótce będzie musiała dokonać trudnego wyboru między szczęściem własnym, a szczęściem innych ludzi.

Aktorzy

Actor Amandla Stenberg

Amandla Stenberg

Actor Wade Williams

Wade Williams

Actor Harris Dickinson

Harris Dickinson

Actor Gwendoline Christie

Gwendoline Christie

Actor Mandy Moore

Mandy Moore

Actor Drew Scheid

Drew Scheid

Actor Wallace Langham

Wallace Langham

Actor Bradley Whitford

Bradley Whitford

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Mroczne umysły to jeden z najbardziej wciągających i trzymających w napięciu seriali ostatnich lat. Produkcja przedstawia losy ekscentrycznego kryminologa Spencera Reida oraz jego kolegów z zespołu profilującego niebezpiecznych przestępców. Dzięki niezwykłej charakterystyce bohaterów i ich relacjom, intrygującym zagadkom kryminalnym oraz wnikliwym analizom psychologicznym, serial od pierwszych minut wciąga widza i nie pozwala oderwać się od ekranu. Co sprawia, że Mroczne umysły to produkcja obowiązkowa dla każdego fana thrillerów kryminalnych?

Krótkie wprowadzenie do serialu Mroczne umysły

Mroczne umysły to amerykański serial kryminalny, którego akcja skupia się wokół elitarnej jednostki policyjnej FBI zajmującej się tworzeniem profili psychologicznych niebezpiecznych przestępców. Głównymi bohaterami są członkowie Jednostki Analizy Zachowań - genialny i ekscentryczny doktor Spencer Reid, doświadczony Aaron Hotchner, była prawniczka Emily Prentiss, specjalistka od linguistyki Penelope Garcia oraz pozostali profilerzy - Derek Morgan, Jennifer Jareau, David Rossi i Elle Greenaway. Serial koncentruje się zarówno na życiu zawodowym, jak i prywatnym bohaterów, ukazując ich pasje, problemy, relacje i rozwój. Premiera produkcji miała miejsce w 2005 roku i od tamtej pory powstało aż 15 sezonów tego niezwykle popularnego serialu.

Fabuła i opis postaci z serialu

Fabuła serialu skupia się przede wszystkim na pracy agentów z Jednostki Analizy Zachowań i ich walce z niebezpiecznymi przestępcami. Każdy odcinek przedstawia inną zagadkę kryminalną - zabójstwo lub porwanie, którą profilerzy muszą rozwiązać. Aby tego dokonać, wnikliwie analizują zachowania sprawcy i tworzą jego psychologiczny portret, co pozwala im przewidzieć jego kolejne kroki. Nie brakuje też wątków pobocznych - relacji w zespole, problemów osobistych bohaterów oraz rozwoju ich karier. Jedną z najbarwniejszych postaci jest genialny dr Spencer Reid - młody agent o niezwykłej pamięci, inteligencji i umiejętnościach analitycznych. Jego ekscentryczność i trudności w nawiązywaniu kontaktów tworzą bardzo ciekawą, wielowymiarową kreację. Inne wyraziste role to twardzielka Emily Prentiss, matka adopted Timothyego - Jennifer Jareau oraz szef zespołu Aaron Hotchner.

Opinie widzów i recenzje

Mroczne umysły od samego początku zdobyły uznanie widzów na całym świecie, o czym świadczą bardzo wysokie oceny i popularność serialu. Według wielu opinii jest to jedna z najlepszych produkcji kryminalnych w historii telewizji. Widzowie doceniają przede wszystkim niebanalną fabułę, intrygujące zagadki do rozwiązania oraz barwne portrety psychologiczne przestępców. Podkreślają też świetną grę aktorską oraz relacje między bohaterami, dzięki którym angażują się emocjonalnie. Serial otrzymał nominacje do wielu prestiżowych nagród, a magazyn EW uznał go za jeden z najlepszych seriali wszech czasów. Bez wątpienia jest to produkcja, która wciąga i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

Oglądalność i wyniki serialu

Mroczne umysły przez lata biły rekordy popularności i przyciągały przed ekrany miliony widzów na całym świecie. Tylko w Stanach Zjednoczonych pierwszy odcinek obejrzało aż 13,2 miliona osób. Serial przez wiele lat należał do najchętniej oglądanych pozycji stacji CBS, a finał 15 sezonu śledziło ponad 7 milionów Amerykanów. Ogromną popularność zdobył również w innych krajach, m.in. we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. Dzięki wysokim wynikom oglądalności powstało aż 324 odcinków serialu, który przeszedł już do historii gatunku.

Ciekawostki z planu i produkcji serialu

Najciekawsze fakty zza kulis

Serial kryminalny Mroczne umysły kryje wiele ciekawostek związanych z jego kulisami. Na przykład rolę dr Reida początkowo miał grać James Van Der Beek, lecz ostatecznie została ona powierzona Matthew Gray Gublerowi. Co ciekawe, aktor grający Reida w jednej ze scen sam poprowadził auto, w wyniku czego miał wypadek. Na planie panowała luźna atmosfera, aktorzy żartowali i bawili się ze sobą między ujęciami. Wiele scen kręcono w rzeczywistych lokacjach FBI, co zapewniło serialowi autentyczny klimat.

Inspiracje dla serialu i nawiązania

Twórcy przy tworzeniu serialu Mroczne umysły inspirowali się zarówno pracą prawdziwych agentów FBI, jak i klasycznymi dziełami filmowymi. Główną inspiracją był serial Po tamtej stronie z lat 60tych. Pojawiają się też nawiązania do filmów Alfreda Hitchcocka - mistrza suspensu. Sami twórcy przyznają, że starali się stworzyć produkcję łączącą cechy klasycznego kina z nowoczesną konwencją i chwytliwą fabułą. Dzięki temu Mroczne umysły stały się połączeniem starego i nowego.

Praca aktorów nad rolami

Aktorzy wcielający się w profilerów przeszli specjalne szkolenia z prawdziwymi agentami FBI, aby jak najlepiej oddać realia ich pracy. Ćwiczyli analizę zachowań, studiowali akta prawdziwych spraw oraz uczyli się posługiwania bronią. Matthew Gray Gubler w celu lepszego zrozumienia postaci Reida regularnie czytał książki z zakresu psychologii i socjologii. Aktorzy podkreślają, że na planie panowała rodzinna atmosfera, co pomagało im wczuć się w relacje między bohaterami.

10 Podobnych Filmów:

  1. Ben Hur
  2. Kung Fu Panda 3
  3. Cena strachu
  4. Kot w butach: Ostatnie życzenie
  5. Aquaman
  6. El padrino
  7. Exodus: Bogowie i królowie
  8. Bagażnik – uwięziona
  9. Gdy zgasną światła
  10. Avengers: Wojna bez granic
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 2701
Udostępnij serial
Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

9 Komentarzy

avatar

Dave021

Mroczne Umysły można oglądać i tysiąc razy i nigdy się nie nudzi. Niesamowite
avatar

magsoe

Mroczne Umysły to Super film ! Fajna fabuła, trzyma w napięciu. Pierwszoplanowy aktor poradził sobie bardzo dobrze.
avatar

midi0210

Wyjątkowa historia, która porusza i zostaje w pamięci na długo. Super film
avatar

KubaMANIA1

Klimatyczny film , idealny na 1h 45m relaksu przy ekranie. Jakość wykonania na wysokim poziomie.
avatar

MatFilm

Z oceną na poziomie 7, Mroczne Umysły to pewniak. Jeśli szukasz czegoś naprawdę dobrego, powinieneś to zobaczyć!
avatar

CwanFil12

Z taką oceną jak 7, Mroczne Umysły musi być pozycją obowiązkową dla każdego fana dobrych filmów!
avatar

EdiHejka

Mroczne Umysły ze średnią ocen 7 udowadnia, że nawet krótkie formy mogą wciągnąć i zaciekawić.
avatar

KubaManic98

Jeśli ocena 7 nie przekonuje Cię do obejrzenia Mroczne Umysły, to nie wiem co zrobi wrażenie! Koniecznie sprawdź ten film.
avatar

DaveAmeryka

Mroczne Umysły z oceną 7 udowadnia, że nawet krótkie formy mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.