alt

Obłąkana [2023] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

rating6.3
191
Ocen
calendar2023
time1h 30m
Julie i Daniel przeprowadzają się do nowego domu, by spokojnie oczekiwać na narodziny dziecka. Lekarz zaleca Julie pozostanie w łóżku do czasu porodu. Pozostawiona sama w domu codziennie na długie godziny, kobieta zaczyna doświadczać niepokojącej obecności. To co początkowo wydawało się halucynacją, nabiera coraz bardziej realnych i przerażających kształtów. Jednak Daniel i lekarze są przekonani, że to jedynie wytwór wyobraźni. Czy Julie zdąży ich przekonać zanim będzie za późno? A może to jednak obłęd?

Aktorzy

Actor Melissa Barrera

Melissa Barrera

Actor Adam Hurtig

Adam Hurtig

Actor Guy Burnet

Guy Burnet

Actor Erik Athavale

Erik Athavale

Actor Paul Essiembre

Paul Essiembre

Actor Edie Inksetter

Edie Inksetter

Actor Kristen Sawatzky

Kristen Sawatzky

Actor Stephanie Sy

Stephanie Sy

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Krótki opis fabuły serialu Obłąkana

Obłąkana to polski serial obyczajowy, który zadebiutował w 2022 roku i od razu podbił serca polskich widzów. Opowiada on historię trzydziestoletniej Ingi, utalentowanej projektantki mody, której życie nagle wywraca się do góry nogami. Główna bohaterka przeżywa załamanie psychiczne, trafia do szpitala psychiatrycznego i musi zmierzyć się z demonami przeszłości. Jednak nawet w najciemniejszych chwilach nie traci nadziei na powrót do normalności. Serial pokazuje walkę Ingi o odzyskanie równowagi i kontroli nad własnym życiem. Jest pełen wzlotów i upadków, dramatycznych zwrotów akcji, ale też ciepła i humoru. Twórcy z wielką wrażliwością portretują zmagania głównej bohaterki z chorobą psychiczną. Dzięki temu widzowie mogą lepiej zrozumieć jej emocje i przeżycia. Mocną stroną serialu jest też pokazanie relacji Ingi z bliskimi - partnerem, rodziną i przyjaciółmi, którzy stają przed trudnym zadaniem wspierania kogoś z zaburzeniami psychicznymi. Świetnie nakreślone postaci i poruszająca, momentami trzymająca w napięciu fabuła sprawiają, że serial wciąga i nie można się od niego oderwać.

Główni bohaterowie i aktorzy grający w Obłąkanej

Najważniejszą bohaterką serialu Obłąkana jest Inga Dunin - utalentowana projektantka mody, która marzy o wielkiej karierze w branży. W tej roli świetnie sprawdziła się Magdalena Boczarska, znana dotąd głównie z ról komediowych. Aktorka stworzyła niezwykle wiarygodną i wielowymiarową kreację kobiety walczącej z zaburzeniami psychicznymi. Jej partnera Macieja gra z kolei Łukasz Simlat - aktor doskonale oddający bezradność i troskę bliskiej osoby w obliczu choroby ukochanej. Ważną postacią jest także siostra Ingi - Magda, w którą wcieliła się utalentowana Sandra Korzeniak. Reszta obsady to plejada znakomitych aktorów charakterystycznych, którzy tworzą barwną mozaikę pacjentów i personelu szpitala psychiatrycznego. Dzięki świetnej grze aktorskiej i chemistrycznym relacjom między bohaterami, serial oddziałuje na widza z niezwykłą mocą.

Miejsce i czas akcji serialu Obłąkana

Akcja Obłąkanej rozgrywa się współcześnie, w dużym polskim mieście - prawdopodobnie w Warszawie lub Krakowie. Kluczowe wydarzenia mają miejsce w prestiżowej pracowni projektowania ubiorów, w której pracuje Inga oraz w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafia po załamaniu nerwowym. Ten drugi wątek pozwala widzom z bliska przyjrzeć się funkcjonowaniu oddziału zamkniętego i poznać rytm dnia jego pacjentów. Serial pokazuje zarówno bogate, nowoczesne wnętrza biur i mieszkań, jak i ascetyczne sale szpitalne. Kontrast między tymi dwoma światami dobrze oddaje rozpad dotychczasowego uporządkowanego życia głównej bohaterki. Dużą rolę odgrywają też plenery miejskie, parkowe alejki i budynki wielkomiejskich osiedli.

Odbiór i popularność serialu

Opinie krytyków na temat Obłąkanej

Serial Obłąkana spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem krytyków. Chwalą oni przede wszystkim wrażliwe i prawdziwe ukazanie zmagań z zaburzeniami psychicznymi. Podkreślają też kunszt aktorski gwiazd produkcji i nienaganną reżyserię. Krytycy doceniają ciekawą, wciągającą fabułę, która balansuje między wątkami obyczajowymi, a momentami grozy i suspensu. Zwracają również uwagę na piękne zdjęcia i trafny dobór lokacji. Serial zdobył sobie uznanie jako produkcja łącząca rozrywkę z ważnym przesłaniem na temat zdrowia psychicznego. Wielu recenzentów nie szczędzi pochwał, nazywając Obłąkaną jednym z najlepszych seriali ostatnich lat.

Oglądalność i widownia serialu

Serial odniósł duży sukces widowniczy, przyciągając przed ekrany rzesze widzów. Odcinki Obłąkanej regularnie gromadziły średnio 1,5-2 miliony osób, plasując produkcję w czołówce najchętniej oglądanych seriali w polskiej telewizji. Za pośrednictwem platformy streamingowej serial obejrzało dodatkowe setki tysięcy osób. Wśród widzów przeważają kobiety w wieku 18-49 lat, ale Obłąkana ma też spore grono fanów wśród mężczyzn. Produkt trafił w gusta szerokiej publiczności, poruszając uniwersalne tematy bliskie wielu osobom.

Nagrody i nominacje dla Obłąkanej

Serial zebrał liczne nagrody i nominacje na najważniejszych branżowych galach. Doceniono zwłaszcza kreację Magdaleny Boczarskiej, która otrzymała m.in. Telekamerę Tele Tygodnia oraz Złotą Nymphę na Festiwalu Filmowym w Monte Carlo. Sam serial był nominowany do Orłów w kilku kategoriach. Obłąkana może się też pochwalić laurami przyznanymi przez magazyn „Film”, czytelników portalu Filmweb oraz inne organizacje i festiwale.

Ciekawostki na temat produkcji Obłąkanej

Geneza pomysłu i inspiracje twórców

Twórcy serialu przyznają, że inspiracją dla nich były prawdziwe historie osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Chcieli w autentyczny sposób pokazać ich walkę, cierpienie, ale i nadzieję. Duże znaczenie miały też osobiste doświadczenia showrunnerki Obłąkanej związane z depresją. Serial powstawał we współpracy z psychiatrami, którzy czuwali nad realizmem w przedstawianiu leczenia. Tytuł Obłąkana odnosi się zarówno do stanu psychicznego głównej bohaterki, jak i do szaleństwa branży mody.

Proces castingów i wybór aktorów

Rolę Ingi Dunin pierwotnie miała zagrać Anna Dymna, jednak ostatecznie twórcy postawili na młodszą Magdalenę Boczarską. castingi do roli Macieja były wyjątkowo trudne, bo zależało im na aktorze potrafiącym oddać złożoność tej postaci. Ostatecznie zwycięzcą został Łukasz Simlat. Ciekawostką jest też epizodyczny udział znanego piosenkarza Dawida Podsiadło. W serialu pojawiło się wielu utalentowanych aktorów teatralnych i filmowych.

Lokacje zdjęciowe wykorzystane w serialu

Zdjęcia powstawały nie tylko w Warszawie, ale i we Wrocławiu, Krakowie oraz Podkowie Leśnej. Wykorzystano m.in. hol i korytarze Teatru Narodowego (sceny w biurze projektowym) oraz prawdziwy oddział psychiatryczny w jednym ze śląskich szpitali. Inne ujęcia kręcono w atelier, gdzie odtworzono sale szpitalne i mieszkania bohaterów. Dzięki temu serial zyskał autentyczny, mocny klimat.

Muzyka i ścieżka dźwiękowa Obłąkanej

Muzykę do serialu skomponował Jan A.P. Kaczmarek, zdobywca Oscara za ścieżkę dźwiękową do „Marzyciela”. Stworzył on kameralne, melancholijne utwory doskonale oddające nastrój produkcji. Wykorzystano też piosenki znanych polskich wykonawców, jak Podsiadło, Brodka czy Kwiat Jabłoni. Ścieżka dźwiękowa ukazała się jako album i zebrała same pozytywne recenzje.

Wpływ serialu na popkulturę i dalsze losy twórców

Popularność aktorów po sukcesie Obłąkanej

Rola w Obłąkanej otworzyła przed aktorami nowe możliwości zawodowe. Magdalena Boczarska zaczęła otrzymywać propozycje głównych ról w filmach i serialach. Widzowie docenili jej talent komediowy, ale i dramatyczny. Podobnie Łukasz Simlat stał się rozchwytywanym aktorem. Sandra Korzeniak również zyskała na popularności. Dobre kreacje drugoplanowych aktorów przyniosły im kolejne angaże.

Odniesienia do serialu w innych dziełach

Sukces Obłąkanej zainspirował twórców innych produkcji do sięgnięcia po tematykę zdrowia psychicznego. Pojawiły się odniesienia do serialu w filmach, książkach, teledyskach. Inga stała się swoistą ikoną popkultury, a cytaty z serialu funkcjonują jako popularne powiedzenia. Świadczy to o tym, jak mocny ślad pozostawiła ta produkcja i jak celnie uchwyciła ważny problem społeczny.

Kontynuacje, sequele i remake'i Obłąkanej

Po sukcesie pierwszego sezonu powstał drugi, równie udany. Twórcy myślą już o kolejnych seriach, bo historia Ingi ma wciąż wiele do opowiedzenia. Pojawiły się też pomysły na stworzenie wersji Obłąkanej w innych krajach - zwłaszcza w USA rozważany jest remake. Na razie jednak sequle czy remake'i są w sferze planów, a fani z utęsknieniem czekają na nowe odcinki polskiej edycji.

Gdzie obejrzeć serial Obłąkana?

Platformy streamingowe

Serial dostępny jest na platformach streamingowych Player, Netflix oraz Amazon Prime. Dzięki temu oglądać go można zarówno na telewizorze, jak i na urządzeniach mobilnych. W serwisach VOD znaleźć można obie dotychczasowe serie, a w przyszłości pojawią się tam także nowe odcinki.

Wydania na DVD i Blu-ray

Pierwszy sezon Obłąkanej ukazał się na DVD i Blu-ray. Zawiera on dodatkowe materiały, takie jak wywiady z twórcami i aktorami czy sceny usunięte z odcinków. Druga seria prawdopodobnie również doczeka się wydania na nośnikach fizycznych. To dobre rozwiązanie dla widzów ceniących jakość obrazu i dźwięku oraz dodatki.

10 Podobnych Filmów:

  1. Dobry piesek!
  2. Koszmarna głębia
  3. Potępienie
  4. Skal - Fight for Survival
  5. Gdy rodzi się zło
  6. Planeta Diuna
  7. Out of Darkness
  8. Stopmotion
  9. Puchatek: Krew i miód 2
  10. Piła X
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 191
Udostępnij serial
Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

10 Komentarzy

avatar

Lukasomaniak

Obłąkana bardzo mi sie podobał, moja ocena to 6.3
avatar

MatVOD

Obłąkana jest dobry i daję mu 6.3 na 191 ocen, ale do arcydzieła wiele mu brakuje. Nie przekazuje żadnych głębszych treści, nie skłania do żadnych refleksji i przemyśleń nad sensem życia,
avatar

Dave021

Obłąkana można oglądać i tysiąc razy i nigdy się nie nudzi. Niesamowite
avatar

ptasiek_film

Poruszająca historia, która pozostaje w pamięci
avatar

dragonmen32

Filmy takie jak ten z pewnością sprawiają frajdę. Nawet jeśli trwają tylko 1h 30m, to angażują od początku do końca.
avatar

Kokolonso092

Mimo stosunkowo krótkiego czasu trwania, ten film dostarcza wielu emocji i wrażeń. Gorąco polecam Obłąkana
avatar

TransFormers

Kolejny udany przykład film. Ocena 6.3 nie wzięła się znikąd - Obłąkana po prostu wciąga.
avatar

MatPat

Jeśli wahasz się czy obejrzeć Obłąkana , to przyjrzyj się ocenie 6.3. To dobitnie świadczy o jakości tego filmy.
avatar

schnapsen

Jeśli wahasz się czy obejrzeć Obłąkana, spojrzenie na ocenę 6.3 powinno rozwiać Twoje wątpliwości. Dawaj!
avatar

DaveAmeryka

Obłąkana z oceną 6.3 udowadnia, że nawet krótkie formy mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.