close icon
page-title
Oppenheimer
Oppenheimer

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: Oppenheimer
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone
 • Wydawca: Syncopy

Oppenheimer [2023] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

star8.1
7865Ocen
date2023
date3h 01m

Skomentuj

 • avatar

  vXtraordinaryXpert

  |14 godziny temu
  fakt że to film dla dzieci 💀💀
 • avatar

  VibeViewer

  |5 dni temu
  ciekawe ile jeszcze ludzie będą narzekać że nie mogą oglądać jak to takie łatwe iks de
 • avatar

  TimelessTales

  |5 dni temu
  Ja nie wiem z czym ludzie mają problem, chyba jesteś debilem jak nie potrafisz włączyć odtwarzania...po prostu wrzuć do innej karty
 • avatar

  HighDefinitionHero

  |7 dni temu
  i ten wysyp "krytyków filmowych bez gustu i wyczucia" Jak się wam coś nie podoba to zapraszam oglądać pierwszą miłość albo dlaczego ja. To wasz poziom :)
 • avatar

  SeriesSorcerer

  |8 dni temu
  Poza pięknymi widokami, szkoda czasu.
 • avatar

  DigitalDrama

  |8 dni temu
  oglądamy właśnie z dziewczyną
 • avatar

  sidney68

  |8 dni temu
  jak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbały
 • avatar

  QuestQueen

  |14 dni temu
  Kiepsko zrobiony ten film, poza fajnymi zdjęciami podwodnymi w pierwszych minutach, potem beznadziejny
 • avatar

  Bluedreams13

  |14 dni temu
  Zawsze się go dobrze ogląda. Uwielbiam wszystko od Syncopy

Oficjalny zwiastun

Spis treści

Nadchodzący film "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana zapowiada się na jedną z najważniejszych premier kinowych tego roku. Opowieść o naukowcu J. Robertcie Oppenheimerze, który odegrał kluczową rolę w projekcie Manhattan i stworzeniu pierwszej bomby atomowej, z pewnością poruszy widzów i skłoni do refleksji. Genialny fizyk, którego wiedza pomogła zakończyć II wojnę światową, zmagał się jednak z moralnymi dylematami, gdy uświadomił sobie potęgę stworzonej przez siebie broni. W roli głównej wystąpi utalentowany Cillian Murphy, znany między innymi z filmów "Peaky Blinders" i "Mroczny Rycerz".

Najważniejsze informacje o filmie "Oppenheimer"

Film "Oppenheimer" opowiada o kulisach jednego z najbardziej kontrowersyjnych projektów II wojny światowej - budowie pierwszej bomby atomowej. Akcja rozgrywa się w latach 30. i 40. XX wieku, kiedy to geniusz fizyki J. Robert Oppenheimer został postawiony na czele tajnego projektu Manhattan. Jego zadaniem było skonstruowanie broni, która miała zapewnić aliantom przewagę nad hitlerowskimi Niemcami. Projekt angażował najtęższe umysły tamtych czasów i pochłonął ogromne zasoby. 16 lipca 1945 roku na pustyni w stanie Nowy Meksyk przeprowadzono test Trinity - pierwszą próbną eksplozję bomby atomowej. Sucess "Gadget", jak nazywano prototypowy ładunek, oznaczał narodziny ery nuklearnej i broń o dotąd niespotykanej sile rażenia. Film Christophera Nolana przedstawia kulisy tych wydarzeń z perspektywy samego Oppenheimera.

Robert Oppenheimer - geniusz obarczony ciężarem odpowiedzialności

J. Robert Oppenheimer był utalentowanym fizykiem teoretycznym, który od początku angażował się w projekt Manhattan. Jego zadaniem było zarządzanie pracami nad bronią atomową i koordynacja wysiłków setek naukowców. Oppenheimer wykazał się niezwykłymi zdolnościami organizacyjnymi, ale konsekwencje swojej pracy zaczął w pełni rozumieć dopiero gdy zobaczył potęgę eksplozji podczas testu Trinity. Zmagał się z moralnymi dylematami, czy broń tak ogromnej siły rażenia powinna w ogóle istnieć. Jego postać budzi kontrowersje do dziś - czy był bohaterem, który pomógł zakończyć wojnę, czy też beztroskim naukowcem, który wyzwolił mroczne siły? W tej niełatwej roli Cillian Murphy z pewnością stworzy kreację na miarę Oscara.

Ekipa filmowa najwyższej klasy

"Oppenheimer" to kolejny projekt wybitnego reżysera Christophera Nolana, twórcy takich hitów jak "Incepcja", "Dunkierka" i "Mroczny Rycerz". Jego filmy zawsze wyróżniają się niebanalną, skomplikowaną fabułą i znakomitą realizacją. Nolan słynie również z dbałości o historyczne detale i wierność realiom epoki. W obsadzie, oprócz wspomnianego Cilliana Murphy'ego, znaleźli się tacy aktorzy jak Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr. czy Florence Pugh. Za zdjęcia odpowiada świetny operator Hoyte van Hoytema. Ta ekipa gwarantuje wysoką jakość i niezwykłe doznania kinowe.

Kluczowe postacie w filmie "Oppenheimer"

Generał Leslie Groves - dowódca projektu Manhattan

Generał Leslie Groves był dowódcą projektu Manhattan i to on nadzorował wszystkie prace nad bronią atomową. Jego zadaniem było koordynowanie wysiłków armii, naukowców i przemysłu. Czuwał nad całością przedsięwzięcia i podejmował kluczowe decyzje logistyczne oraz finansowe. Jako wojskowy, nie obawiał się konsekwencji moralnych i dążył do jak najszybszego stworzenia bomby. Jego relacje z Oppenheimerem, wrażliwym naukowcem, były zapewne bardzo napięte. W tej roli w filmie wystąpi Matt Damon.

Kitty Oppenheimer - żona głównego bohatera

Kitty Oppenheimer była żoną J. Roberta Oppenheimera, towarzyszyła mu przez cały okres prac nad projektem Manhattan. Starała się wspierać męża w trudnych chwilach, kiedy trawiły go wątpliwości moralne. Sama jednak nie zdawała sobie sprawy z prawdziwego charakteru jego badań, gdyż były one ściśle tajne. Ich związek przechodził wzloty i upadki, ale Kitty pozostała wierna mężowi do końca, mimo jego kontrowersyjnej roli w historii. W tej roli wystąpi świetna Emily Blunt.

Wątki historyczne przedstawione w filmie

Wyścig zbrojeń nuklearnych podczas II wojny światowej

Akcja "Oppenheimera" rozgrywa się podczas II wojny światowej, kiedy trwał wyścig USA i Niemiec o opanowanie tajemnicy broni jądrowej. Amerykanie obawiali się, że Niemcy są bliscy zbudowania bomby atomowej, która mogłaby przesądzić o losach wojny. Stąd tak gorączkowe tempo prac nad projektem Manhattan. Film pokazuje tę historię z perspektywy naukowców pracujących nad bombą. Ukazuje ich motywacje i obawy związane z tym, do czego mogą doprowadzić. To fascynujący wątek historyczny.

Pierwsza próba bomby atomowej - test Trinity

Kulminacyjnym momentem projektu Manhattan był test Trinity - pierwsze detonacja ładunku jądrowego w historii ludzkości. Próba miała miejsce 16 lipca 1945 roku o godzinie 5:29 na pustyni w stanie Nowy Meksyk. Potężna eksplozja, grzyb atomowy wznoszący się na kilometry, szok i niedowierzanie u naukowców - to niezwykle dramatyczne sceny, które z pewnością zobaczymy w filmie. To moment narodzin ery atomowej z całym jej grozą i konsekwencjami. Sceny testu Trinity będą miały kluczowe znaczenie dla przesłania filmu.

Kontrowersje wokół postaci J. Roberta Oppenheimera

Oskarżenia o komunizm i szpiegostwo

Mimo kluczowej roli w projekcie Manhattan, po wojnie kariera Oppenheimera legła w gruzach. W czasie "polowania na czarownice" w latach 50. oskarżono go o komunizm i szpiegostwo na rzecz ZSRR. Choć nie udowodniono mu winy, utracił dostęp do tajemnic państwowych i możliwość kontynuowania pracy nad bronią jądrową. Film zapewne pokaże polityczne intrygi, które zniszczyły karierę naukowca oraz jego trudną walkę o oczyszczenie dobrego imienia.

Moralne dylematy twórcy broni jądrowej

Oppenheimer jako jeden z niewielu naukowców zaangażowanych w projekt Manhattan w pełni rozumiał konsekwencje stworzenia bomby atomowej. Po ujrzeniu zniszczeń w Hiroszimie i Nagasaki głęboko przeżył fakt, że jego praca przyczyniła się do tak ogromnej tragedii. Do końca życia zmagał się z moralnym ciężarem swoich czynów. Jak pogodzić chęć zakończenia wojny z poczuciem winy za śmierć setek tysięcy istnień ludzkich? Te dylematy z pewnością będą jednym z głównych wątków filmu.

Film "Oppenheimer" to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń kinowych 2023 roku. Przepięknie nakręcona, poruszająca opowieść o narodzinach bomby atomowej i człowieku, który się do tego przyczynił. Pełen gwiazdorskiej obsady, zrealizowany z rozmachem i dbałością o detale historyczne. Christopher Nolan na pewno dostarczy nam kolejne arcydzieło, które na długo pozostanie w pamięci i skłoni do przemyśleń na temat konsekwencji ludzkiej pracy i odkryć naukowych. Ten film trzeba zobaczyć koniecznie!

10 Podobnych Filmów

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
Ocena: 8 Liczba głosów: 7865

Udostępnij