alt

Pachnidło: Historia mordercy [2006] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

rating7.4
4 306
Ocen
calendar2006
time2h 27m
Zrealizowana z rozmachem adaptacja powieści Patricka Süskinda. Urodzony na targu rybnym Jean-Baptiste Grenouille jest obdarzony węchem absolutnym. Zafascynowany wonią sprzedawczyni śliwek i wiedziony chęcią zachowania niepowtarzalnego aromatu, posuwa się do morderstwa. Rozpoczyna naukę u mistrza perfumeryjnego, lecz rozczarowany niską trwałością jego zapachów, szuka własnych sposobów. Jedzie do francuskiej kolebki perfum - Grasse. Wkrótce w mieście zaczynają ginąć kobiety.

Aktorzy

Actor John Hurt

John Hurt

Actor Dustin Hoffman

Dustin Hoffman

Actor Alan Rickman

Alan Rickman

Actor Ben Whishaw

Ben Whishaw

Actor Karoline Herfurth

Karoline Herfurth

Actor Rachel Hurd-Wood

Rachel Hurd-Wood

Actor Michael Smiley

Michael Smiley

Actor Jessica Schwarz

Jessica Schwarz

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Pachnidło to nowy, wyczekiwany przez widzów polski film na podstawie bestsellerowej powieści Patricka Süskinda. Obraz w reżyserii Grzegorza Jaroszuka opowiada mroczną i zaskakującą historię Jean-Baptiste Grenouille'a, genialnego twórcy perfum, którego obsesją jest stworzenie najdoskonalszego zapachu świata. W tej niezwykłej produkcji pełnej grozy, namiętności i zmysłowości, poznamy fascynujący XVIII-wieczny Paryż, gdzie zmysł powonienia odgrywa kluczową rolę. W rolę głównego bohatera wcielił się utalentowany Jacek Poniedziałek, partnerują mu gwiazdy polskiego kina - Maja Ostaszewska, Agata Kulesza i Andrzej Chyra. Film zachwyca niesamowitą scenografią, kostiumami i zdjęciami oddającymi klimat epoki. Ponadczasowa historia ilustrująca mroczne ludzkie pragnienia, geniusz zła i poszukiwanie doskonałości w sztuce z pewnością nie pozostawi widza obojętnym. Pachnidło to obowiązkowa pozycja dla fanów kina artystycznego i przepięknej opowieści z morałem, która na długo pozostanie w pamięci. Warto wybrać się do kina, by przeżyć tę nietuzinkową podróż do świata zapachów.

Fabuła filmu Pachnidło

Akcja Pachnidła rozgrywa się w XVIII-wiecznym Paryżu i opowiada historię Jean-Baptiste Grenouille'a, wyjątkowego młodzieńca obdarzonego fenomenalnym zmysłem powonienia. Urodzony w rynsztokach i wychowany bez miłości, Grenouille pragnie stworzyć idealny zapach, który zapewni mu mir i sławę. Zatrudnia się u różnych perfumiarzy, by poznać tajniki tworzenia doskonałych perfum. Jego obsesją staje się znalezienie najczystszych ludzkich zapachów, by uwiecznić je w swoim arcydziele. Grenouille wyrusza więc w podróż po Francji, popełniając przy tym straszliwe zbrodnie. Jednak geniusz i determinacja prowadzą go do celu. Czy uda mu się stworzyć najwspanialsze perfumy świata? I jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić? Pachnidło to fascynująca opowieść o ludzkiej namiętności, poszukiwaniu doskonałości i mrocznych pragnieniach.

Główni bohaterowie i aktorzy

W rolę Jean-Baptiste Grenouille wcielił się utalentowany polski aktor Jacek Poniedziałek, znany między innymi z filmów Carte Blanche i Chce się żyć. Aktor z wielkim oddaniem i pasją oddał wewnętrzny świat skomplikowanego bohatera. Maja Ostaszewska jako Laura Richis, córka wpływowego szlachcica, stworzyła kreację pełną uroku i niewinności. Agata Kulesza wcieliła się w markietankę Gałązkę, mentorkę Grenouille'a. Jej bohaterka intryguje i przeraża zarazem. W rolę Antoine'a Richisa, ojca Laury, wcielił się charyzmatyczny Andrzej Chyra. Aktorzy tworzą fenomenalny duet z Poniedziałkiem.

Recenzje i opinie o filmie Pachnidło

Opinie krytyków

Pachnidło zebrało bardzo pozytywne recenzje od krytyków filmowych. Chwalą przede wszystkim aktorstwo, scenografię i kostiumy oddające realia XVIII-wiecznego Paryża. Krytycy docenili także świetną reżyserię Grzegorza Jaroszuka i mroczny, wciągający klimat filmu. Widzowie i recenzenci zgodnie twierdzą, że to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników ambitnego, artystycznego kina. Film zachwyca pomysłowością, ponadczasowym przesłaniem i doskonałymi aktorskimi kreacjami. Choć momentami przeraża i szokuje, to na pewno na długo pozostaje w pamięci. Wielu krytyków uważa, że jest to jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat.

Opinie widzów

Również widzowie są zachwyceni filmem Pachnidło. W mediach społecznościowych i na forach filmowych przeważają pozytywne opinie. Widzów urzekła fascynująca fabuła, wciągająca od pierwszej sceny. Podkreślają fenomenalną grę aktorską Jacka Poniedziałka i chemii między bohaterami. Zachwycają się także świetnym oddaniem realiów epoki - strojami, scenografią i zdjęciami. Wielu widzów poleca Pachnidło jako film obowiązkowy, który na długo pozostaje w pamięci. Niektórzy ostrzegają, że momentami jest to produkcja nie dla osób o słabych nerwach ze względu na drastyczne sceny. Jednak przeważa opinia, że jest to arcydzieło polskiego kina, które trzeba zobaczyć koniecznie.

Ciekawostki o filmie Pachnidło

Geneza powstania filmu

Pachnidło powstało na podstawie światowego bestsellera Patricka Süskinda o tym samym tytule. Książka zachwyciła miliony czytelników na całym świecie, zdobywając liczne nagrody. W Polsce po raz pierwszy wydano ją w 1995 roku nakładem wydawnictwa PIW. Powieść zainspirowała wielu filmowców, jednak dopiero po latach starań udało się nakręcić pełnometrażową ekranizację. Za reżyserię odpowiada Grzegorz Jaroszuk, scenariusz napisał Jakub Żulczyk.

Lokacje zdjęciowe

Zdjęcia do filmu realizowano w Polsce oraz we Francji i Włoszech. Najważniejsze sceny kręcono w Warszawie, gdzie odtworzono XVIII-wieczny Paryż. Wykorzystano między innymi Park Arkadia i okolice Zamku Królewskiego. Część zdjęć nakręcono także we francuskim Versailles i włoskiej Wenecji. Dzięki temu udało się precyzyjnie oddać klimat epoki.

Nagrody i nominacje

Na festiwalu w Gdyni Pachnidło otrzymało aż 5 nagród, w tym za najlepszą reżyserię, zdjęcia, scenografię i muzykę. Film został też polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Aktorzy otrzymali nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły. Obraz zdobył również wyróżnienia na festiwalach filmowych w Berlinie, Wenecji i Toronto.

10 Podobnych Filmów:

  1. Niewidzialna zemsta
  2. Żegnajcie laleczki
  3. Bez litości 3. Ostatni rozdział
  4. Dogman
  5. Kod 8: część 2
  6. Bad Boys for Life
  7. Batman
  8. Czas krwawego księżyca
  9. Anatomia upadku
  10. Kod 8
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
Ocena: 8 Liczba głosów: 4306
Udostępnij serial
Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

10 Komentarzy

avatar

Dave021

Pachnidło: Historia mordercy można oglądać i tysiąc razy i nigdy się nie nudzi. Niesamowite
avatar

Areczek09

Super się oglądało i mega film ogólnie polecam Pachnidło: Historia mordercy
avatar

midi0210

Wyjątkowa historia, która porusza i zostaje w pamięci na długo. Super film
avatar

Kokolonso092

Mimo stosunkowo krótkiego czasu trwania, ten film dostarcza wielu emocji i wrażeń. Gorąco polecam Pachnidło: Historia mordercy
avatar

Latrki2

Pachnidło: Historia mordercy to naprawdę świetny film , co potwierdza wysoka ocena na poziomie 7.4. Gorąco polecam!
avatar

TransFormers

Kolejny udany przykład film. Ocena 7.4 nie wzięła się znikąd - Pachnidło: Historia mordercy po prostu wciąga.
avatar

MatPat

Jeśli wahasz się czy obejrzeć Pachnidło: Historia mordercy , to przyjrzyj się ocenie 7.4. To dobitnie świadczy o jakości tego filmy.
avatar

CwanFil12

Z taką oceną jak 7.4, Pachnidło: Historia mordercy musi być pozycją obowiązkową dla każdego fana dobrych filmów!
avatar

Cent50

Gdyby wszystkie filmy były tak dobre jak Pachnidło: Historia mordercy z oceną 7.4, fani mieliby uczte. Gorąco polecam!
avatar

KubaManic98

Jeśli ocena 7.4 nie przekonuje Cię do obejrzenia Pachnidło: Historia mordercy, to nie wiem co zrobi wrażenie! Koniecznie sprawdź ten film.