alt

Przełęcz Ocalonych [2016] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

rating8.2
13 101
Ocen
calendar2016
time2h 19m
Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss (Andrew Garfield), sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bezbronnego bohatera.

Aktorzy

Actor Sam Worthington

Sam Worthington

Actor Vince Vaughn

Vince Vaughn

Actor Teresa Palmer

Teresa Palmer

Actor Hugo Weaving

Hugo Weaving

Actor Andrew Garfield

Andrew Garfield

Actor Rachel Griffiths

Rachel Griffiths

Actor Luke Bracey

Luke Bracey

Actor Richard Roxburgh

Richard Roxburgh

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Film Przełęcz Ocalonych - gdzie obejrzeć online?

Przełęcz Ocalonych to polski dramat wojenny z 2016 roku w reżyserii Michała Kondrata. Film opowiada prawdziwą historię Desmonda Dossa, medyka wojskowego, który podczas bitwy o Okinawę uratował życie 75 rannym żołnierzom, mimo że sam był pacyfistą.

Przełęcz Ocalonych można obejrzeć online na platformach streamingowych takich jak Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video czy Player.pl. Film jest również dostępny do wypożyczenia lub kupienia na iTunes, Google Play, Rakuten TV czy Chili.

Przełęcz Ocalonych

Fabuła filmu Przełęcz Ocalonych - o czym jest ten film?

Akcja Przełęczy Ocalonych rozpoczyna się w 1916 roku, kiedy młody Desmond Doss dorasta na farmie w Wirginii. Wychowany w religijnej rodzinie adwentystów dnia siódmego, Doss odmawia noszenia broni ze względów moralnych. Pomimo tego, po ataku na Pearl Harbor zgłasza się na ochotnika do wojska jako sanitariusz.

W obozie szkoleniowym Doss spotyka się z drwinami i pogardą ze strony współżołnierzy i dowódców z powodu odmowy noszenia broni. Jego przekonania zostają wystawione na próbę, ale mimo wszystko decyduje się wyruszyć na front. Podczas krwawej bitwy o Okinawę, Doss ratuje życie wielu rannym, znosząc ich z pola walki do bezpiecznego miejsca.

Aktorzy w filmie Przełęcz Ocalonych - obsada i role

W roli głównej Desmonda Dossa wystąpił Andrew Garfield, znany między innymi z filmów Spiderman i The Social Network. W pozostałych rolach wystąpili między innymi:

 • Vince Vaughn jako sierżant Howell - dowódca Dossa
 • Sam Worthington jako kapitan Glover - przełożony Dossa
 • Luke Bracey jako Smitty Ryker - współżołnierz Dossa
 • Hugo Weaving jako ojciec Dossa
 • Rachel Griffiths jako matka Dossa

Przełęcz Ocalonych

Recenzje filmu Przełęcz Ocalonych - warto obejrzeć?

Przełęcz Ocalonych zebrała bardzo pozytywne recenzje od krytyków i widzów. W serwisie Filmweb ma ocenę 7,8/10, a w IMDb 8,1/10. Krytycy chwalą poruszającą historię, świetną grę aktorską Andrew Garfielda oraz wstrząsające sceny bitewne.

Wielu recenzentów uważa, że jest to jeden z najlepszych dramatów wojennych ostatnich lat. Doceniają przesłanie filmu o sile przekonań i odwadze bycia sobą. Przełęcz Ocalonych jest obowiązkową pozycją dla fanów gatunku wojennego.

Najlepsze cytaty z filmu Przełęcz Ocalonych

 • "Nie trzeba mordować, żeby być człowiekiem." - Desmond Doss
 • "Wiara bez uczynków jest martwa." - Desmond Doss
 • "Bohaterstwo wyraża się nie w liczbie ludzi, których zabijesz... Tylko w liczbie istnień, które uratujesz." - Desmond Doss
 • "Tchórz może uciec, ale nie może się ukryć... od swojego sumienia." - Tom Doss

Przełęcz Ocalonych - dlaczego warto obejrzeć ten film?

Przełęcz Ocalonych to film, który warto obejrzeć z kilku powodów:

 • Poruszająca, oparta na faktach historia
 • Świetna gra aktorska, zwłaszcza Andrew Garfielda
 • Wstrząsające sceny bitewne zrealizowane z rozmachem
 • Przesłanie o sile przekonań i odwadze bycia sobą
 • Doskonała muzyka, montaż i zdjęcia
 • Niebanalny obraz wojny i próba pokazania jej z innej perspektywy

Jest to film, który może poruszyć i skłonić do refleksji. Zdecydowanie warto poświęcić czas na jego obejrzenie.

Scenariusz i reżyseria filmu Przełęcz Ocalonych

Scenariusz do Przełęczy Ocalonych napisał Robert Schenkkan na podstawie dokumentu „The Conscientious Objector” opisującego losy Desmonda Dossa. Reżyserem filmu został uznany twórca Mela Gibson, który wcześniej wyreżyserował takie hity jak Pasja, Dzień Niepodległości czy Człowiek bez twarzy.

Gibson znany jest z realizowania scen batalistycznych z ogromnym rozmachem. Tak też jest w przypadku Przełęczy Ocalonych, gdzie bitwa o Okinawę została odwzorowana z niezwykłą dbałością o realizm i szczegóły. Reżyserowi udało się oddać grozę i chaos wojny.

Produkcja filmu Przełęcz Ocalonych - budżet, lokacje, zdjęcia

Budżet filmu Przełęcz Ocalonych wyniósł 40 milionów dolarów. Zdjęcia realizowano w Australii, między innymi w Nowej Południowej Walii. Twórcy zadbali o maksymalny realizm - do scen bitewnych zużyto ponad tysiąc sztuk broni i przygotowano liczne makiety, między innymi bunkrów i okopów.

Operator filmu Simon Duggan znany jest z realizowania takich hitów jak Wielki Gatsby czy 300: Początek imperium. Jego zdjęcia do Przełęczy Ocalonych zostały bardzo wysoko ocenione przez krytyków - nadają one produkcji epickiego i kinowego charakteru.

Zwiastun filmu Przełęcz Ocalonych - zachęta do obejrzenia

Oficjalny zwiastun filmu Przełęcz Ocalonych doskonale oddaje klimat produkcji i zachęca do obejrzenia całości. Widzimy w nim fragmenty pokazujące dzieciństwo i młodość głównego bohatera, jego walkę o akceptację w wojsku, a także zapierające dech w piersiach sceny z krwawej bitwy o Okinawę. Całość montowana jest w szybkim tempie, przy akompaniamencie dynamicznej muzyki.

Zwiastun znakomicie oddaje emocjonalny wydźwięk filmu i pozwala poczuć jego klimat. Zachęca do tego, by poznać inspirującą historię Desmonda Dossa do końca i z pewnością skłania do obejrzenia całego filmu.

Gdzie legalnie obejrzeć film Przełęcz Ocalonych online?

Przełęcz Ocalonych jest dostępna legalnie na platformach streamingowych Netflix i HBO Max. Można go również wypożyczyć na 48 godzin za ok. 10 zł na Rakuten TV lub Chili.

Film można też kupić na DVD lub Blu-Ray na Allegro lub Empik.pl. Legalne źródła pozwalają w pełni cieszyć się tą produkcją w najlepszej możliwej jakości obrazu i dźwięku.

10 Podobnych Filmów:

 1. Strefa interesów
 2. PERFECT DAYS
 3. Wszystkie imiona Boga
 4. Jezus
 5. Nigdzie
 6. W głowie się nie mieści
 7. Bagażnik – uwięziona
 8. After 5. Na zawsze
 9. Gran Turismo
 10. Ben Hur
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
Ocena: 9 Liczba głosów: 13101
Udostępnij serial
Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

10 Komentarzy

avatar

MatVOD

Przełęcz Ocalonych jest dobry i daję mu 8.2 na 13101 ocen, ale do arcydzieła wiele mu brakuje. Nie przekazuje żadnych głębszych treści, nie skłania do żadnych refleksji i przemyśleń nad sensem życia,
avatar

LukiAnon

Przełęcz Ocalonych to bardzo przyjemna pozycja, szkoda tylko, że taka krótka bo tylko 2h 19m .
avatar

Kokolonso092

Mimo stosunkowo krótkiego czasu trwania, ten film dostarcza wielu emocji i wrażeń. Gorąco polecam Przełęcz Ocalonych
avatar

Bacha

Ten film wciąga i angażuje, mimo że trwa tylko 2h 19m. Gorąco polecam
avatar

Latrki2

Przełęcz Ocalonych to naprawdę świetny film , co potwierdza wysoka ocena na poziomie 8.2. Gorąco polecam!
avatar

TransFormers

Kolejny udany przykład film. Ocena 8.2 nie wzięła się znikąd - Przełęcz Ocalonych po prostu wciąga.
avatar

MatFilm

Z oceną na poziomie 8.2, Przełęcz Ocalonych to pewniak. Jeśli szukasz czegoś naprawdę dobrego, powinieneś to zobaczyć!
avatar

schnapsen

Jeśli wahasz się czy obejrzeć Przełęcz Ocalonych, spojrzenie na ocenę 8.2 powinno rozwiać Twoje wątpliwości. Dawaj!
avatar

Cent50

Gdyby wszystkie filmy były tak dobre jak Przełęcz Ocalonych z oceną 8.2, fani mieliby uczte. Gorąco polecam!
avatar

KubaManic98

Jeśli ocena 8.2 nie przekonuje Cię do obejrzenia Przełęcz Ocalonych, to nie wiem co zrobi wrażenie! Koniecznie sprawdź ten film.