alt

Rambo II [1985] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

rating6.6
3 667
Ocen
calendar1985
time1h 36m
John Rambo powraca do znienawidzonego Wietnamu. Rambo (Sylvester Stallone) wyrusza z tajną misją, której celem jest odnalezienie dowodów, że na terenie Wietnamu, mimo zakończenia wojny wciąż przetrzymywani są amerykańscy jeńcy wojenni. Po dotarciu do uwięzionych żołnierzy, Rambo, wbrew rozkazom, postanawia odbić towarzyszy broni nie czekając na wsparcie wojska. [opis dystrybutora dvd]

Aktorzy

Actor Sylvester Stallone

Sylvester Stallone

Actor Martin Kove

Martin Kove

Actor Charles Napier

Charles Napier

Actor Steven Berkoff

Steven Berkoff

Actor Julia Nickson

Julia Nickson

Actor Richard Crenna

Richard Crenna

Actor George Cheung

George Cheung

Actor Dana Lee

Dana Lee

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Kultowy bohater powraca w kontynuacji przeboju lat 80. - Rambo II. Po sukcesie pierwszej części, Sylvester Stallone ponownie wciela się w postać Johna Rambo, weterana wojny w Wietnamie. W najnowszej odsłonie Rambo udaje się do Wietnamu, by odnaleźć jeńców wojennych. Czy ponownie zmierzy się z wrogiem na jego terytorium? Sprawdźcie sami!

Streszczenie fabuły Rambo II

Akcja Rambo II rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z pierwszej części. John Rambo prowadzi spokojne życie, pracując na farmie. Jednak jego przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Okazuje się, że w Wietnamie wciąż przetrzymywani są amerykańscy jeńcy wojenni. Rambo dostaje propozycję nieoficjalnej misji - ma się udać do Wietnamu i stamtąd przerzucić jeńców z powrotem do USA. Mimo wątpliwości, decyduje się na ryzykowną wyprawę. W Wietnamie spotyka się ze starym przyjacielem Co Bao, który pomaga mu odnaleźć obóz jeniecki. Rambo zostaje jednak schwytany i poddany okrutnym torturom. Udaje mu się uciec i wraz z uratowanymi jeńcami rusza w stronę granicy. Po drodze napotykają jednak na przeszkody ze strony wietnamskiej armii. Wywiązuje się zacięta walka o przetrwanie i ucieczkę z kraju...

Główni bohaterowie i aktorzy w Rambo II

Głównym bohaterem jest oczywiście John Rambo, w którego ponownie wciela się Sylvester Stallone. Jego kreacja weterana wojennego stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w historii kina. W sequelu powraca również postać pułkownika Samuela Trautmana, granego przez Richarda Crennę. Nową istotną postacią jest Co Bao - wietnamski przemytnik granego przez Juliusa Chinga. W obsadzie znaleźli się też m.in. Steven Berkoff jako radziecki pułkownik Podovsky oraz Charles Napier jako Murdock.

Miejsce i czas akcji Rambo II

Akcja Rambo II rozgrywa się głównie w Wietnamie, 12 lat po zakończeniu wojny w tym kraju. Rambo udaje się do dżungli w poszukiwaniu obozu jenieckiego, a następnie próbuje przedrzeć się przez granicę z Tajlandią. Część scen kręcona była w Meksyku. Realizacja zdjęć była niezwykle wymagająca ze względu na ekstremalne warunki panujące w dżungli. Stallone i ekipa filmowa musieli zmagać się z wysoką temperaturą, wilgocią i chorobami.

Odbiór i popularność Rambo II

Recenzje i oceny filmu

Rambo II spotkał się z mieszanymi recenzjami krytyków. Chwalono rozmach produkcji i efekty specjalne, ale krytykowano naiwny scenariusz i stereotypowe przedstawienie Wietnamczyków. Mimo to film odniósł sukces komercyjny, zarabiając ponad 300 mln dolarów przy budżecie 44 mln.

Wpływ na popkulturę i karierę Sylvestra Stallone'a

Rambo II wpisał się na stałe do popkultury, a tytułowy bohater stał się ikoną kina lat 80. Ugruntował pozycję Stallone'a jako jednej z największych gwiazd Hollywood. Replika "John Rambo wrócił" na zawsze przeszła do historii. Film zainspirował też wiele parodii i nawiązań w innych produkcjach.

Dochód z box office

Przy budżecie wynoszącym 44 miliony dolarów, film zarobił na całym świecie ponad 300 milionów. Tym samym stał się najbardziej kasowym obrazem 1985 roku. Pokazał, że jest ogromne zapotrzebowanie na kontynuacje hitów z lat 80.

Ciekawostki o kręceniu Rambo II

Lokalizacje zdjęciowe

Zdjęcia realizowano głównie w Meksyku, ale także w USA i Tajlandii. Specjalnie do filmu w dżungli wybudowano całą wioskę, która posłużyła jako plan zdjęciowy. Stallone nalegał, by jak najwięcej scen kręcić w realnych plenerach, nie na planie filmowym.

Kontrowersje i problemy przy realizacji filmu

Podczas zdjęć doszło do kilku niebezpiecznych wypadków. Stallone zranił się w stopę, a kaskader spadł z mostu. Pojawiły się też zarzuty o niehumanitarne traktowanie zwierząt. Ponadto wietnamska społeczność protestowała przeciwko stereotypowemu przedstawieniu ich kraju.

Różnice w stosunku do książkowego pierwowzoru

Film różni się znacząco od powieści Davida Morrella, na której został oparty. W książce John Rambo ginie pod koniec historii, natomiast w filmie przeżywa. Zmieniono też motywacje jego powrotu do Wietnamu.

Dziedzictwo i kontynuacje Rambo II

Wpływ na gatunek filmów akcji lat 80.

Rambo II zapoczątkował modę na filmy o weteranach wojennych powracających do walki. Jego sukces sprawił, że powstało wiele podobnych produkcji, jak np. Bravo Two Zero czy Misja w Afganistanie.

Kolejne części serii Rambo

Popularność sequela sprawiła, że powstały jeszcze trzy kolejne filmy z Johnem Rambo w roli głównej. Fani mogli oglądać dalsze przygody bohatera w Rambo III, Rambo IV oraz Rambo V: Ostatnia krew.

Odniesienia w popkulturze

Rambo II zainspirował w popkulturze mnóstwo nawiązań, parodii i meme’ów internetowych. Jego bohater, kwestie i sceny stały się rozpoznawalne na całym świecie. Rambo na zawsze odmienił oblicze kina akcji.

10 Podobnych Filmów:

  1. Ben Hur
  2. Kung Fu Panda 3
  3. Cena strachu
  4. Kot w butach: Ostatnie życzenie
  5. Aquaman
  6. El padrino
  7. Exodus: Bogowie i królowie
  8. Bagażnik – uwięziona
  9. Gdy zgasną światła
  10. Avengers: Wojna bez granic
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 3667
Udostępnij serial
Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

10 Komentarzy

avatar

Bluedreams13

Zawsze się go dobrze ogląda. Uwielbiam wszystko od Carolco Pictures
avatar

Madziaifilmy

Arcydzieło. Genialna ekranizacja stworzona przez Carolco Pictures
avatar

Dave021

Rambo II można oglądać i tysiąc razy i nigdy się nie nudzi. Niesamowite
avatar

KamilPatrykDawid

Fascynujący świat przedstawiony w Rambo II wciąga od pierwszej minuty, moja ocena to 6.6
avatar

TonnyMonntana

Ten film zdecydowanie warto obejrzeć. Mimo stosunkowo krótkiego czasu trwania wciąga od początku do końca
avatar

dragonmen32

Filmy takie jak ten z pewnością sprawiają frajdę. Nawet jeśli trwają tylko 1h 36m, to angażują od początku do końca.
avatar

WorldEXC12

Bardzo udany film , który potrafi zająć i zaciekawić przez całe 1h 36m. Jeden z lepszych w swoim gatunku.
avatar

YElov

Mocna historia opowiedziana w zaledwie 1h 36m. Znakomita robota twórców tego filmy.
avatar

Bacha

Ten film wciąga i angażuje, mimo że trwa tylko 1h 36m. Gorąco polecam
avatar

Cent50

Gdyby wszystkie filmy były tak dobre jak Rambo II z oceną 6.6, fani mieliby uczte. Gorąco polecam!