alt

Rambo: Pierwsza krew [1982] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

rating7.5
5 890
Ocen
calendar1982
time1h 33m
Do miasteczka w stanie Oregon przybywa John Rambo (Sylvester Stallone), były komandos Zielonych Beretów. Przyjechał, aby spotkać się z przyjacielem, z którym walczył w Wietnamie. Niestety jego kolega, który miał kontakt z bronią chemiczną, zachorował na raka i zmarł. Rambo, który bardzo przeżył śmierć przyjaciela, zamierza spokojnie opuścić miasteczko. Jednak sprowokowany chamstwem i jawną wrogością tutejszego szeryfa, trafia do aresztu. Pobity i upokorzony wypowiada wojnę policji i Gwardii Narodowej stanu Oregon. [opis dystrybutora dvd]

Aktorzy

Actor Sylvester Stallone

Sylvester Stallone

Actor Brian Dennehy

Brian Dennehy

Actor David Caruso

David Caruso

Actor Bruce Greenwood

Bruce Greenwood

Actor Richard Crenna

Richard Crenna

Actor Bill McKinney

Bill McKinney

Actor Chris Mulkey

Chris Mulkey

Actor Jack Starrett

Jack Starrett

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Fabuła filmu Rambo: Pierwsza Krew

Film Rambo: Pierwsza krew, który miał premierę w 1982 roku, opowiada historię Johna Rambo, weterana wojny w Wietnamie. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, Rambo nie jest w stanie odnaleźć się w cywilnym życiu i wyrusza w podróż po kraju. Kiedy zatrzymuje się w małym miasteczku Hope, zostaje aresztowany przez aroganckiego szeryfa Will Teasle'a. Traumatyczne przeżycia z wojny budzą się na nowo w Rambo, który ucieka z aresztu i ukrywa się w lasach. Rozpoczyna się polowanie na niego z udziałem policji i Gwardii Narodowej. Rambo, wykorzystując swoje umiejętności survivalowe i wojskowe, stawia zaciekły opór. Stopniowo ujawnia się jego mroczna strona, ukształtowana przez okrucieństwa wojny w Wietnamie. Film pokazuje dramat człowieka, który po powrocie do kraju nie jest już tym samym człowiekiem i nie potrafi odnaleźć się w normalnym życiu. Reżyser Ted Kotcheff i aktor Sylvester Stallone stworzyli poruszający obraz weterana Wietnamu, zmagającego się z traumą wojenną.

Główni bohaterowie filmu Rambo: Pierwsza Krew

John Rambo grany przez Sylvestera Stallone'a to główny bohater filmu. Jest weteranem wojny w Wietnamie, gdzie był jednym z najlepszych żołnierzy w elitarnej jednostce Green Berets. Po powrocie do USA cierpi na zespół stresu pourazowego. Ma problemy ze znalezieniem pracy i celu w życiu. Jest samotnikiem, milczącym i skrytym. Kiedy zostaje zatrzymany przez policję, objawia się jego mroczna, niebezpieczna strona. Sheriff Will Teasle grany przez Briana Dennehyego to arogancki stróż prawa, który prowadzi polowanie na Rambo. Chce za wszelką cenę go złapać, by udowodnić swoją wyższość i władzę. Jego pycha i buta doprowadzają do tragedii. Pozostali policjanci i gwardziści narodowi to posłuszni wykonawcy rozkazów szeryfa Teasle'a. Z czasem zaczynają poddawać w wątpliwość sens polowania na Rambo.

Scenariusz i reżyseria filmu Rambo: Pierwsza Krew

Autor scenariusza

Scenariusz do filmu Rambo: Pierwsza krew powstał na podstawie powieści Davida Morrella "Pierwsza krew". Autorem adaptacji jest sam Sylvester Stallone, który wcielił się także w główną rolę. Stallone w mistrzowski sposób oddał na ekranie wewnętrzne rozterki i dramat weterana wojennego. Scenariusz sprawnie buduje napięcie, a dialogi są oszczędne i trafne.

Reżyser filmu

Reżyserem Rambo: Pierwsza krew był uznany Kanadyjczyk Ted Kotcheff. Jego dynamiczna, bezkompromisowa reżyseria idealnie oddaje nastrój i tematykę filmu. Kotcheff świetnie buduje napięcie, a akcja rozgrywa się głównie w plenerze, co dodaje kinowego realizmu. Reżyser stworzył dzieło, które na zawsze zapisało się w historii kina akcji i stało się kultowe.

Odbiór i popularność filmu Rambo: Pierwsza Krew

Recenzje filmu

Film Rambo: Pierwsza krew zebrał bardzo dobre recenzje od krytyków. Chwalili poruszającą kreację Sylvestera Stallone'a, reżyserię Tedda Kotcheffa i niebanalną fabułę pokazującą traumę weterana. Krytycy podkreślali, że to zdecydowanie więcej niż tylko kino akcji. Film okazał się kinowym przebojem 1982 roku.

Wpływ na popkulturę

Rambo stał się ikoną popkultury lat 80. Jego postać była inspiracją dla wielu twórców kina akcji. Powstało kilka sequeli z udziałem Sylvestera Stallone'a, które utrwaliły wizerunek Johna Rambo jako twardziela. Fraza "Rambo mode" weszła do powszechnego użycia na określenie stanu skrajnej agresji.

Status kultowy

Dzięki swojej ponadczasowej tematyce i rewelacyjnej roli Stallone'a, Rambo: Pierwsza krew zyskał status dzieła kultowego. Wciąż gromadzi rzesze fanów na całym świecie. Sylwetka Johna Rambo, weterana zmagającego się z traumą wojenną, pozostaje aktualna i poruszająca do dziś. Film Kotcheffa to kamień milowy w historii kina.

10 Podobnych Filmów:

  1. Ben Hur
  2. Kung Fu Panda 3
  3. Cena strachu
  4. Kot w butach: Ostatnie życzenie
  5. Aquaman
  6. El padrino
  7. Exodus: Bogowie i królowie
  8. Bagażnik – uwięziona
  9. Gdy zgasną światła
  10. Avengers: Wojna bez granic
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
Ocena: 8 Liczba głosów: 5890
Udostępnij serial
Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

9 Komentarzy

avatar

Ms_Paulla

Rambo: Pierwsza krew to przyjemna rozrywka dla wszystkich widzów.
avatar

Bacha

Ten film wciąga i angażuje, mimo że trwa tylko 1h 33m. Gorąco polecam
avatar

Latrki2

Rambo: Pierwsza krew to naprawdę świetny film , co potwierdza wysoka ocena na poziomie 7.5. Gorąco polecam!
avatar

titek

Rambo: Pierwsza krew pokazuje, że nawet krótka forma może porwać i zaciekawić od deski do deski. Potwierdza to ocena 7.5.
avatar

schnapsen

Jeśli wahasz się czy obejrzeć Rambo: Pierwsza krew, spojrzenie na ocenę 7.5 powinno rozwiać Twoje wątpliwości. Dawaj!
avatar

IziMovie1

Z oceną 7.5, Rambo: Pierwsza krew zasługuje na miano jednej z najlepszych pozycji w swojej kategorii. Obowiązkowy punkt programu!
avatar

KubaManic98

Jeśli ocena 7.5 nie przekonuje Cię do obejrzenia Rambo: Pierwsza krew, to nie wiem co zrobi wrażenie! Koniecznie sprawdź ten film.
avatar

DaveAmeryka

Rambo: Pierwsza krew z oceną 7.5 udowadnia, że nawet krótkie formy mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.
avatar

LukasPicasso

Bardzo wysoka ocena na poziomie 7.5 sugeruje, że Rambo: Pierwsza krew to pozycja obowiązkowa dla fanów Carolco Pictures.