Jerzy Trela
Wesolek (uncredited)Szczegóły
- Tytuł oryginalny: Sanatorium pod klepsydrą
- Język oryginalny: Polski
- Kraj produkcji: Polska
- Reżyser: Zespół Filmowy "Silesia"
- Zdjęcia: Witold Sobociński
- Scenarzysta: Wojciech Jerzy Has
Sanatorium pod Klepsydrą • Gdzie obejrzeć • Lektor • Film Online
Józef (Jan Nowicki) odwiedza sanatorium doktora Gotarda (Gustaw Holoubek), w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość, którą bezskutecznie próbuje przywrócić w realnym życiu. W surrealistycznej rzeczywistości jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem. Widzi żydowskie miasteczko, swój rodzinny dom, księżniczkę Biankę (Bożena Adamek), która odrzuciła jego miłość, odchodząc z przyjacielem Rudolfem. Film oparty na prozie Brunona Schulza, jest poetycką refleksją dotyczącą przemijania i sensu życia.
Oceń film
Udostępnij
Sanatorium pod Klepsydrą Recenzje
VibeViewer
|11 godziny temuciekawe ile jeszcze ludzie będą narzekać że nie mogą oglądać jak to takie łatwe iks deHighDefinitionHero
|4 dni temui ten wysyp "krytyków filmowych bez gustu i wyczucia" Jak się wam coś nie podoba to zapraszam oglądać pierwszą miłość albo dlaczego ja. To wasz poziom :)vXtraordinaryXpert
|5 dni temufakt że to film dla dzieci 💀💀TimelessTales
|5 dni temuJa nie wiem z czym ludzie mają problem, chyba jesteś debilem jak nie potrafisz włączyć odtwarzania...po prostu wrzuć do innej kartySeriesSorcerer
|7 dni temuPoza pięknymi widokami, szkoda czasu.QuestQueen
|7 dni temuKiepsko zrobiony ten film, poza fajnymi zdjęciami podwodnymi w pierwszych minutach, potem beznadziejnyBluedreams13
|8 dni temuZawsze się go dobrze ogląda. Uwielbiam wszystko od Zespół Filmowy "Silesia"sidney68
|9 dni temujak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbałyDigitalDrama
|14 dni temuoglądamy właśnie z dziewczyną
Sanatorium pod Klepsydrą Obsada
Tadeusz Schmidt
OfficerGustaw Holoubek
Dr. GotardLudwik Benoit
SzlomaJan Nowicki
JózefJerzy Janeczek
Wax Figure of Luigi LucheniHalina Kowalska
AdelaIrena Orska
Józef's MotherSpis treści
Być może słyszeliście o tym niezwykłym, surrealistycznym filmie, który wstrząsnął polską kinematografią i stał się kultowym dziełem światowego kina. Mowa oczywiście o "Sanatorium pod Klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. To film, który po prostu trzeba zobaczyć, by doświadczyć jego magii i genialnej, poetyckiej wizji reżysera. Zapraszam więc do lektury mojego omówienia tego wybitnego dzieła, by jeszcze bardziej zachęcić Was do obejrzenia "Sanatorium pod Klepsydrą".
Krótki opis filmu "Sanatorium pod Klepsydrą"
Film opowiada o młodym chorym na gruźlicę Józefie, który trafia do tytułowego nadmorskiego sanatorium. Tkwiąc w swoistym zawieszeniu między życiem a śmiercią, bohater zaczyna przeżywać oniryczne wizje, w których realność i imaginacja mieszają się ze sobą tworząc surrealistyczny obraz. Reżyser z wielką dbałością o metaforyczny wymiar obrazu buduje na ekranie przenikające się światy - senne halucynacje bohatera oraz codzienną rzeczywistość sanatorium. Z każdą sceną coraz bardziej zanurzamy się w labirynt wyobraźni, która tworzy poetycką i symboliczną opowieść o przemijaniu i tajemnicy istnienia.
Główni bohaterowie oraz obsada "Sanatorium pod Klepsydrą"
W roli głównego bohatera - Józefa - występuje Gustaw Holoubek, wcielając się w postać młodego poety, alter ego samego reżysera. Towarzyszą mu tak wybitni aktorzy jak: Irena Orska, Anna Ciepielewska, Helena Dąbrowska, Tadeusz Kondrat, Mieczysław Voit, Zdzisław Maklakiewicz i inni. Każda z tych postaci jest niezwykle charakterystyczna i barwna, tworząc galerię dziwacznych typów uwięzionych w tytułowym sanatorium. Prawdziwą gwiazdą filmu jest jednak samo sanatorium - tytułowe klepsydra - oniryczna przestrzeń będąca sceną dla rozgrywającego się koszmaru.
Fabuła i opis akcji "Sanatorium pod Klepsydrą"
- Główne wątki fabularne
Fabuła filmu krąży wokół głównego bohatera - Józefa i jego pobytu w sanatorium. Chory na gruźlicę mężczyzna doświadcza tam dziwnych wizji i spotyka osobliwych pacjentów otoczonych aurą tajemnicy. Jego pobyt staje się pretekstem do snucia poetyckiej opowieści o przemijaniu, samotności i poszukiwaniu sensu istnienia. Ważnym wątkiem jest też miłość Józefa do tajemniczej dziewczyny, która wydaje się uosobieniem kobiecości i piękna.
- Opis głównych wydarzeń i scen
Kluczowe sceny to przyjazd Józefa do sanatorium i poznanie jego mieszkańców, sceny balu maskowego, który ma wymiar koszmaru sennnego, scena tańca Józefa z dziewczyną uosabiającą śmierć, wizyty tajemniczych gości w pokoju Józefa. Ważna jest też ostatnia scena, gdy bohater wychodzi z sanatorium jakby na spotkanie ze swoim losem. Te wydarzenia tworzą impresjonistyczną opowieść o człowieku zawieszonym między jawą a snem.
Charakterystyka stylistyki i symboliki filmu
- Surrealistyczna i oniryczna konwencja
"Sanatorium pod Klepsydrą" to film głęboko surrealistyczny, w którym zacierają się granice jawy i snu. Wystylizowane na senne halucynacje sceny, dziwaczni bohaterowie, irracjonalne zdarzenia tworzą senny, oniryczny klimat. Film emanuje wręcz snem i podświadomością.
- Nawiązania do malarstwa i poezji
Obrazy Hasa są silnie zakorzenione w surrealizmie i nawiązują do twórczości Salvadora Dali czy Giorgia De Chirico. Reżyser czerpie też z symbolizmu, impresjonizmu i ekspresjonizmu. Duże znaczenie mają aluzje do poezji romantycznej.
- Symbolika przestrzeni sanatorium
Przestrzeń sanatorium ma wymiar symboliczny - jest niczym tytułowa klepsydra, przez którą przesącza się czas życia bohatera. Jest też swoistym czyśćcem, miejscem oczekiwania na śmierć, odrealnioną sferą pośrednią między jawą a snem. Wszystko to sprawia, że sanatorium staje się prawdziwym bohaterem filmu.
Podobne filmy do Sanatorium pod Klepsydrą
Robert Kwiatkowski
Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.