alt

Seksmisja [1984] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

rating7.3
263
Ocen
calendar1984
time1h 57m
W sierpniu 1991 roku telewizja transmituje relację z epokowego eksperymentu. Maks i Albert dobrowolnie poddają się hibernacji. Budzą się w 2044 r. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w czasie ich snu na Ziemi wybuchła wojna nuklearna. Jednym z jej skutków było zniszczenie genów męskich, w związku z czym są oni obecnie jedynymi mężczyznami na planecie. Kobiety, które zamieszkały pod ziemią, dzięki partenogenezie od dawna rodzą same dziewczynki. Maks i Albert stają przed dziejową misją.

Aktorzy

Actor Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr

Actor Dorota Stalińska

Dorota Stalińska

Actor Ewa Szykulska

Ewa Szykulska

Actor Hanna Stankówna

Hanna Stankówna

Actor Hanna Mikuć

Hanna Mikuć

Actor Grażyna Trela

Grażyna Trela

Actor Barbara Wałkówna

Barbara Wałkówna

Actor Alicja Zommer

Alicja Zommer

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Seksmisja - kultowy film science fiction

Seksmisja to bez wątpienia jeden z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych polskich filmów science fiction. Ten przełomowy obraz z 1983 roku w reżyserii Julusa Machulskiego opowiada historię dwóch mężczyzn - Maksymiliana Paradysa i Alberta Starskiego, którzy biorą udział w eksperymencie hibernacji. Gdy się budzą, okazuje się, że świat wokół nich zupełnie się zmienił. Znajdują się w przyszłości zdominowanej przez kobiety, gdzie płeć męska praktycznie nie istnieje. Film łączy w sobie elementy komedii, satyry i fantastyki naukowej, by stworzyć niepowtarzalny i ponadczasowy obraz dotykający wielu problemów społecznych. Już sam tytuł filmu jest niezwykle wymowny i budzi skojarzenia z angielskim słowem "sexmission".

Fabuła i bohaterowie Seksmisji

Fabuła Seksmisji skupia się wokół losów dwóch przyjaciół - Maksymiliana Paradysa (Jerzy Stuhr) i Alberta Starskiego (Olgierd Łukaszewicz). Są oni naukowcami pracującymi nad sztucznym zapłodnieniem w totalitarnym systemie komunistycznym. Zniechęceni rzeczywistością decydują się na udział w eksperymencie hibernacji, aby przespać najgorsze lata. Kiedy się budzą, okazuje się, że minęło już 50 lat. Świat zmienił się nie do poznania - jest teraz zdominowany przez kobiety, a mężczyźni praktycznie nie istnieją. Paradys i Starski muszą odnaleźć się w tej nowej, zaskakującej rzeczywistości.

Maksymilian Paradys i Albert Starski - główni bohaterowie

Dwóch głównych bohaterów filmu reprezentuje zupełnie odmienne charaktery. Maksymilian Paradys to archetyp naukowca-wynalazcy, nieco szalony i oderwany od rzeczywistości. Z kolei Albert Starski jest jego przeciwieństwem - praktyczny, racjonalny i trzeźwo myślący. Ich odmienność jest źródłem wielu komicznych sytuacji, ale też pozwala im się uzupełniać i razem stawiać czoło wyzwaniom nowego świata. Aktorzy Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz stworzyli niezapomniane kreacje tych postaci, które na zawsze zapisały się w historii polskiego kina.

Kobiecy świat przyszłości przedstawiony w filmie

Jednym z najciekawszych elementów Seksmisji jest wizja przyszłości, w której to kobiety dominują, a rolą mężczyzn jest rozmnażanie. Męskie dzieci są odizolowywane od reszty społeczeństwa i poddawane praniu mózgu, aby służyły matriarchalnemu systemowi. Paradys i Starski są zaskoczeni i zdezorientowani tym nowym porządkiem. Film pokazuje absurdy takiego świata, ale zmusza też do refleksji nad kwestią równości płci. Przewrotność wizji Machulskiego polega na odwróceniu tradycyjnych ról, dzięki czemu łatwiej dostrzec niesprawiedliwość obu skrajnych systemów.

Alegoryczne przesłanie Seksmisji

Seksmisja to nie tylko rozrywkowa opowieść, ale też film głęboko osadzony w polskich realiach lat 80. Jest swoistą alegorią komunistycznego systemu, w którym jednostka musi dostosować się do panującej ideologii. Bohaterowie uciekają przed szarą rzeczywistością w hibernację, ale budzą się w jeszcze gorszym świecie, w którym brak wolności i swobód obywatelskich. Film pokazuje, że nie można uciec przed problemami społecznymi i trzeba je rozwiązywać tu i teraz. To ponadczasowe przesłanie pasuje zarówno do czasów PRL-u, jak i współczesności.

Społeczny komentarz na temat płci

Seksmisja porusza ponadto wiele wątków związanych z płcią i relacjami między kobietami a mężczyznami. Pokazuje absurdalność świata zdominowanego przez jedną płeć kosztem drugiej. Film komentuje społeczne role, jakie kobiety i mężczyźni odgrywają w patriarchalnym świecie lat 80. Obnaża też hipokryzję systemu, w którym seks jest tematem tabu. Seksmisja zachęca tym samym do refleksji nad kwestią równouprawnienia płci i dostrzeżenia niesprawiedliwości tkwiących głęboko stereotypów. Choć od premiery filmu minęło 40 lat, jego przesłanie wciąż pozostaje aktualne.

Kontrowersje wokół filmu i jego wymowa

Film Machulskiego wzbudził wiele kontrowersji, zarówno w momencie premiery, jak i później. Władze PRL uznały go za antykomunistyczny paszkwil na rzeczywistość lat 80. Krytykowano sugestywne sceny erotyczne i sposób przedstawienia kobiet. Z drugiej strony Seksmisja była też oskarżana o mizoginizm i uprzedmiotowienie kobiet. Twórcy bronili się, że chcieli stworzyć absurdystyczną i przerysowaną satyrę, a nie gloryfikować którąkolwiek z płci. Niezależnie od kontrowersji, siłą filmu Machulskiego jest pobudzanie dyskusji i skłanianie widza do krytycznej refleksji.

Odbiór i popularność Seksmisji

Pomimo wielu zastrzeżeń, Seksmisja podbiła serca polskich widzów, stając się kasowym hitem. Obraz z miejsca zyskał status kultowego, a kwestie z niego na stałe weszły do polskiej popkultury. Niektóre sceny, jak ta z bananem, na zawsze zapadły w pamięć masowej publiczności. Film doczekał się swojej rozpoznawalnej ścieżki dźwiękowej oraz komiksowej adaptacji. Co ważne, Seksmisja do dziś przyciąga nowe pokolenia widzów, którzy wciąż doskonale się przy niej bawią. To pokazuje ponadczasowość tej kinowej produkcji.

Status kultowego filmu science fiction

Seksmisja na stałe zapisała się w kanonie polskiej kinematografii jako kultowy film science fiction. Łączy w sobie elementy komiksu, parodii, satyry politycznej i kina grozy. Dzięki niebanalnej fabule, chwytliwym dialogom i doskonałym kreacjom aktorskim niezmiennie wciąga widza. To inteligentna rozrywka z głębszym przesłaniem. Film Machulskiego pokazuje, że polskie kino gatunkowe może bez problemu konkurować z zachodnimi produkcjami. Nic więc dziwnego, że Seksmisja wciąż ma rzesze oddanych fanów.

Wpływ na polską kulturę i język

Seksmisja na trwale wpisała się do polskiej popkultury, dostarczając wielu rozpoznawalnych zwrotów, scen i motywów. Kultowe kwestie Maksa Paradysa takie jak "piękny jesteś, człowieku" czy "co ja pacze?!" do dziś są często cytowane. Film zainspirował też modę na fryzury à la Paradys i Starski. Ponadto wprowadził do polszczyzny nowe słowa jak "seksmisja" czy "artsemiota". To tylko dowodzi jak wielki wpływ ta produkcja wywarła na polską kulturę i potoczny język. Bez wątpienia Seksmisja na zawsze pozostanie kultową pozycją w rodzimym kinie.

10 Podobnych Filmów:

  1. Pies i Robot
  2. Papá o Mamá
  3. Skal - Fight for Survival
  4. Miłość bez ostrzeżenia
  5. Uciekające kurczaki: Era nuggetsów
  6. Shrek 2
  7. Megamind vs. the Doom Syndicate
  8. Potwory i spółka
  9. Nasze magiczne Encanto
  10. Kung Fu Panda 2
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
Ocena: 8 Liczba głosów: 263
Udostępnij serial
Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

10 Komentarzy

avatar

Lukasomaniak

Seksmisja bardzo mi sie podobał, moja ocena to 7.3
avatar

MatVOD

Seksmisja jest dobry i daję mu 7.3 na 263 ocen, ale do arcydzieła wiele mu brakuje. Nie przekazuje żadnych głębszych treści, nie skłania do żadnych refleksji i przemyśleń nad sensem życia,
avatar

magsoe

Seksmisja to Super film ! Fajna fabuła, trzyma w napięciu. Pierwszoplanowy aktor poradził sobie bardzo dobrze.
avatar

midi0210

Wyjątkowa historia, która porusza i zostaje w pamięci na długo. Super film
avatar

ptasiek_film

Poruszająca historia, która pozostaje w pamięci
avatar

TransFormers

Kolejny udany przykład film. Ocena 7.3 nie wzięła się znikąd - Seksmisja po prostu wciąga.
avatar

Matek

Mocna ocena 7.3 sugeruje, że Seksmisja to pozycja obowiązkowa. Jeśli lubisz takie klimaty, będziesz zachwycony!
avatar

schnapsen

Jeśli wahasz się czy obejrzeć Seksmisja, spojrzenie na ocenę 7.3 powinno rozwiać Twoje wątpliwości. Dawaj!
avatar

Cent50

Gdyby wszystkie filmy były tak dobre jak Seksmisja z oceną 7.3, fani mieliby uczte. Gorąco polecam!
avatar

LukasPicasso

Bardzo wysoka ocena na poziomie 7.3 sugeruje, że Seksmisja to pozycja obowiązkowa dla fanów Zespół Filmowy "Kadr".