close icon
page-title
The Inspection
The Inspection

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: The Inspection
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Stany Zjednoczone
 • Wydawca: Freedom Principle

The Inspection [2022] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

star6.2
55Ocen
date2022
date1h 35m

Skomentuj

 • avatar

  Adek

  |6 godziny temu
  wszędzie muszą wj@#!ć tą poprawność politycznom co?
 • avatar

  RetroReels

  |4 dni temu
  Ludzie którzy mają problem z odpaleniem streama = 🤓
 • avatar

  GrooveGazer

  |5 dni temu
  ok wyjaśnij mi dlaczego ten film jest tak dobrze oceniany? Niby spoko efekty i fajny plot twist ale no bez przesady bo du$# nie urywa;/
 • avatar

  sidney68

  |9 dni temu
  jak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbały
 • avatar

  WatchWizard

  |9 dni temu
  To było coś innego...na plus oczywiście
 • avatar

  ChillFlix

  |10 dni temu
  I should call her... xd

Oficjalny zwiastun

Spis treści

The Inspection to poruszający dramat obyczajowy, który z pewnością zostanie w pamięci widzów na długo. Film opowiada historię Ellisa Frencha, dwudziestoparoletniego Afroamerykanina z małego miasteczka w New Jersey. Chłopak nie miał łatwego dzieciństwa, wychowywał się w biedzie i był odrzucony przez matkę, dlatego postanawia dołączyć do Piechoty Morskiej. Mimo trudności i upokorzeń, jakich doznaje jako jedyny czarnoskóry rekrut, Ellis jest zdeterminowany pokonać wszelkie przeciwności i zdobyć szacunek. W akademii poznaje innych rekrutów, wśród których znajduje kilku prawdziwych przyjaciół. Razem będą musieli stawić czoła twardemu treningowi fizycznemu i psychicznemu pod okiem surowych instruktorów. The Inspection to wzruszająca i mądra opowieść o poszukiwaniu akceptacji i własnej tożsamości. Film pokazuje siłę ludzkiego ducha i determinację w dążeniu do celu.

Fabuła filmu The Inspection

Akcja filmu The Inspection rozgrywa się współcześnie i przedstawia historię Ellisa Frencha, dwudziestoparoletniego Afrykanina z ubogiej dzielnicy w New Jersey. Ellis od dzieciństwa cierpiał z powodu odrzucenia przez własną matkę, która nigdy go nie akceptowała i faworyzowała jego młodszą siostrę. Chłopak dorastał w trudnych warunkach, często głodując i żyjąc bez jakiejkolwiek opieki. Jako nastolatek popadł w konflikt z prawem. Kiedy jego przyjaciel Inez namawia go, aby zapisał się do wojska, Ellis decyduje spróbować swoich sił w Piechocie Morskiej, mając nadzieję na lepsze życie i zdobycie szacunku, którego tak bardzo pragnął.

Ellis trafia do ośrodka szkoleniowego Korpusu Piechoty Morskiej na wyspie Parris. Od samego początku spotyka się z uprzedzeniami i trudnościami jako jedyny czarnoskóry rekrut w grupie. Musi stawić czoła brutalnym treningom, upokorzeniom i ostracyzmowi ze strony rasistowskich instruktorów i niektórych współrekrutów. Jednak dzięki samodyscyplinie i nieugiętej determinacji, Ellis zyskuje szacunek części kolegów i dowódców. Wśród rekrutów znajduje prawdziwych przyjaciół, którzy akceptują go takim, jakim jest. Najważniejszą postacią staje się dla niego instruktor Leland Laws, który dostrzega w Ellisie ogromy potencjał. Laws staje się dla chłopaka mentorem i ojcowską figurą, jakiej nigdy wcześniej nie miał.

Podczas szkolenia Ellis zmaga się nie tylko z brutalnymi treningami, ale także własnymi demonami przeszłości. Stopniowo dojrzewa psychicznie, uczy się dyscypliny i pokonuje słabości. Odnajduje wewnętrzną siłę, by stawić czoła przeciwnościom i uprzedzeniom oraz zdobyć upragniony szacunek. Kończy szkolenie jako zmieniony człowiek gotowy na nowe wyzwania.

Motywy i wątki poboczne

The Inspection porusza motywy poszukiwania akceptacji, przełamywania barier rasowych i społecznych oraz pokonywania własnych słabości i traumy dzieciństwa. Ellis pragnie zaakceptowania i szacunku, z jakim nigdy się nie spotkał. Jego historia pokazuje siłę ludzkiego ducha w dążeniu do celu. Ważnym wątkiem jest też mentorska relacja Ellisa z instruktorem Lawsem, który staje się dla niego ojcowską postacią. Film przedstawia brutalną rzeczywistość szkolenia wojskowego, a także problem dyskryminacji i uprzedzeń rasowych.

Obsada i bohaterowie

W rolę Ellisa Frencha wciela się Jeremy Pope. Pope w przekonujący sposób oddaje złożoną psychikę głównego bohatera, jego wewnętrzne rozterki i determinację. Obok niego na ekranie pojawia się Gabrielle Union jako matka Ellisa, zaś Bokeem Woodbine gra mentora i instruktora Laws. W pozostałych rolach występują Raúl Castillo, McCaul Lombardi, Nicholas Logan i Aaron Dominguez jako współrekruci Ellisa, którzy na ekranie tworzą zgrany, acz zróżnicowany zespół.

Reżyseria i realizacja

Reżyserem The Inspection jest nominowany do Oscara Elegance Bratton, dla którego jest to fabularny debiut. Film powstał na podstawie jego autobiograficznych doświadczeń jako czarnoskórego rekruta w piechocie morskiej. Stąd też obraz ma wyjątkowo autentyczny i przejmujący charakter. Zdjęcia autorstwa Pepe Avila del Pino oddają surowy, męski klimat ośrodka treningowego Korpusu. Montaż Camilo Sanchez nadaje rytm sekwencjom szkoleniowym. Muzyka skomponowana przez Devonté Hynes buduje emocjonalny nastrój i napięcie.

Recepcja i recenzje

The Inspection spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków po premierze na festiwalu Toronto International Film Festival. Krytycy chwalą kunszt reżyserski Brattona, poruszającą historię i aktorstwo Jeremy'ego Pope'a. Film zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Toronto. Recenzenci podkreślają uniwersalne przesłanie filmu o poszukiwaniu akceptacji i tożsamości. Doceniają wiarygodne ukazanie brutalnych realiów treningu w piechocie morskiej i problemu dyskryminacji. The Inspection to obraz wysokiej jakości artystycznej, który porusza i skłania do refleksji.

Szczegółowe omówienie fabuły i zakończenia

Akcja filmu zaczyna się, gdy Ellis French żegna się ze swoją dziewczyną Inez i wyrusza do ośrodka rekrutacyjnego piechoty morskiej. Tu od razu spotyka się z uprzedzeniami jako jedyny czarnoskóry w grupie. Podczas brutalnych treningów fizycznych i musztry Ellis musi znosić szykany rasistowskiego instruktora Rowena. Stopniowo jednak zyskuje szacunek części kolegów swoją wytrwałością. Zaprzyjaźnia się z kilkoma z nich, w tym z Laurencem, który staje się jego bliskim przyjacielem.

Kulminacją fabuły jest scena pobicia Ellisa przez grupę współrekrutów podjudzonych przez Rowena. Ciężko ranny Ellis trafia do szpitala, ale postanawia powrócić do treningu. Wtedy zyskuje podziw i wsparcie instruktora Lawsa, który dostrzega jego potencjał. Laws decyduje się wziąć Ellisa pod swoje skrzydła. Dzięki mentoringowi Laws, Ellis osiąga postępy, przełamuje słabości i kończy szkolenie z wyróżnieniem.

Scena finałowa pokazuje ceremonię promocji nowych marines. Ellis i jego przyjaciele świętują zakończenie szkolenia. Ellis pojednał się także ze swoją matką, która przyjeżdża na uroczystość. Bohater zamyka pewien rozdział życia i jest gotów na nowe wyzwania już jako marine. Osiągnął wewnętrzną siłę i pewność siebie, której tak bardzo pragnął. The Inspection to zatem inspirująca historia o determinacji, by pokonać własne słabości i uprzedzenia na drodze do akceptacji.

10 Podobnych Filmów

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

Oceń film lub serial

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 6 Liczba głosów: 55

Udostępnij