close icon
page-title
W lesie dziś nie zaśnie nikt
W lesie dziś nie zaśnie nikt

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: W lesie dziś nie zaśnie nikt
 • Język oryginalny: Polski
 • Kraj produkcji: Polska
 • Wydawca: Akson Studio

W lesie dziś nie zaśnie nikt [2020] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

star5.3
630Ocen
date2020
date1h 42m

Skomentuj

 • avatar

  sidney68

  |8 godziny temu
  jak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbały
 • avatar

  WatchWizard

  |3 dni temu
  To było coś innego...na plus oczywiście
 • avatar

  UnwindViewing

  |4 dni temu
  Pierdoły dla dzieci i to z problemami myślowymi.1/10
 • avatar

  ChillFlix

  |5 dni temu
  I should call her... xd
 • avatar

  ScreenSiren

  |8 dni temu
  Za każdym razem jak oglądam ten film, to mam mixed feelings, wspomnienia wracają ehh.. ale ogólnie to ok
 • avatar

  RetroReels

  |9 dni temu
  Ludzie którzy mają problem z odpaleniem streama = 🤓
 • avatar

  Bluedreams13

  |11 dni temu
  Zawsze się go dobrze ogląda. Uwielbiam wszystko od Akson Studio
 • avatar

  GrooveGazer

  |12 dni temu
  ok wyjaśnij mi dlaczego ten film jest tak dobrze oceniany? Niby spoko efekty i fajny plot twist ale no bez przesady bo du$# nie urywa;/
 • avatar

  PrimePics

  |12 dni temu
  Dobry film, wręcz idealny jak na swój gatunek 10/10
 • avatar

  Adek

  |13 dni temu
  wszędzie muszą wj@#!ć tą poprawność politycznom co?

Spis treści

W lesie dziś nie zaśnie nikt to polski thriller z 2020 roku w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego. Film opowiada historię grupy młodych ludzi, którzy wybierają się na weekendowy rajd survivalowy w puszczy. Co miało byćwspaniałą przygodą i okazją do zacieśnienia przyjaźni, zamienia się w prawdziwy koszmar. Bohaterowie zostają uwięzieni w lesie, w którym czyha na nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Aby przeżyć muszą zmierzyć się nie tylko z dziką naturą, ale także ze swoimi lękami i słabościami. Film łączy w sobie elementy horroru, thrillera i survivalu. Jest mroczny, trzyma w napięciu i zmusza do refleksji nad tym, jak zachowalibyśmy się w podobnie ekstremalnej sytuacji.

Fabuła filmu W lesie dziś nie zaśnie nikt

Akcja W lesie dziś nie zaśnie nikt rozpoczyna się, gdy grupa sześciorga młodych ludzi wyrusza z Warszawy w Bieszczady, aby spędzić weekend na rajdzie survivalowym. W jej skład wchodzą: Adam (Juliusz Chrząstowski) - organizator wyprawy, jego dziewczyna Wanessa (Wiktoria Gąsiewska), silny psychicznie Daniel (Stanisław Cywka), imprezowiczka Zosia (Olga Sarzyńska), niepewny siebie Kamil (Mateusz Więcławek) oraz outsider grupy, cichy i tajemniczy Czarek (Sebastian Dela). Po dotarciu na miejsce rozbijają obóz w lesie, oddalając się od cywilizacji. Już pierwszej nocy dochodzi jednak do serii niepokojących i niewytłumaczalnych zdarzeń. Nieznany sprawca ukryty w ciemności lasu przejmuje kontrolę nad obozem, siejąc wśród młodych ludzi panikę i wzajemną nieufność. Z czasem sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna i desperacka. Bohaterowie muszą stawić czoła śmiertelnym pułapkom, a także własnym słabościom. Walka o przetrwanie ujawnia ich prawdziwe oblicza i prowadzi do szokujących zwrotów akcji. Reżyser celowo nie rozstrzyga jednoznacznie, czy za zagrożenie odpowiada człowiek, czy może irracjonalne zjawiska. Dzięki temu zabiegowi film nabiera aurze tajemniczości i grozy.

Główni bohaterowie

Każda z postaci w filmie jest inna i reprezentuje odmienny typ osobowości. Mamy tu zarówno silnych psychicznie przywódców jak Adam czy Daniel, ale też słabsze ogniwa - niepewnego siebie Kamila czy lekkoducha Zosię. Szczególnie ciekawie prezentuje się postać Czarka, który jako jedyny nie jest członkiem grupy przyjaciół i pozostaje dla nich obcy. Jego aura tajemniczości sprawia, że to właśnie on staje się głównym podejrzanym, gdy zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Aktorzy świetnie oddają charakter swoich bohaterów i sprawiają, że łatwo utożsamiamy się z ich losem.

Przebieg akcji

Fabuła filmu rozwija się dynamicznie i nieprzewidywalnie. Już w pierwszych scenach twórcy budują klimat zagrożenia i niepewności. Napięcie rośnie z każdą kolejną nocą, gdy bohaterowie padają ofiarą tajemniczych ataków. Reżyser świetnie bawi się konwencją horroru, zastawiając na widzów rozmaite pułapki. Nie brakuje mocnych scen przemocy, pościgów czy walki o przetrwanie w surowych warunkach leśnych. Mrok lasu, szum drzew i odgłosy nocy potęgują uczucie grozy. Jednocześnie twórcy zręcznie mieszają horrory z elementami dramatu obyczajowego, pokazując skomplikowane relacje między bohaterami. Razem tworzą absorbującą opowieść, która wciąga i nie pozwala oderwać oczu od ekranu.

Najciekawsze sceny i motywy w filmie W lesie dziś nie zaśnie nikt

Scena przy ognisku z opowieścią o Nieźle

Jeden z mocniejszych momentów filmu to scena przy ognisku, gdy Daniel opowiada przerażającą historię o tajemniczym Nieźle - istocie rzekomo zamieszkującej okoliczne lasy. Mrożąca krew w żyłach opowieść o niewyjaśnionych zaginięciach turystów budzi strach i niepewność wśród słuchaczy. Świetnie zagrana przez aktorów i budząca grozę atmosfera sprawiają, że mamy ciarki na plecach. To scena kluczowa dla zrozumienia późniejszych wydarzeń w filmie.

Walka o przetrwanie w lesie

Obraz ukazuje bezlitosną walkę o przetrwanie w dzikiej, leśnej scenerii. Twórcy eksponują wysiłek bohaterów, by zdobyć jedzenie, rozpalić ogień czy zorientować się w terenie. Ukazują ich determinację, ale i chwile rozpaczy. Doskonale oddają zmaganie człowieka z naturą. Widzimy tu cały wachlarz ludzkich zachowań - od altruizmu po egoizm, od odwagi do tchórzostwa. Walka o życie ujawnia prawdziwe oblicza bohaterów.

Niepewność co do przyczyny zła

Reżyser celowo nie daje jednoznacznej odpowiedzi, co jest źródłem zagrożenia w lesie. Pozostawia otwarte pytanie, czy za horror odpowiada człowiek, czy może jakaś nadprzyrodzona siła lub istota. Ta niepewność i dwuznaczność potęguje uczucie niepokoju i mysterium. Nie wiemy, czego tak naprawdę powinniśmy się obawiać.

Reżyseria i aktorstwo w filmie W lesie dziś nie zaśnie nikt

Film W lesie dziś nie zaśnie nikt to debiut fabularny Bartosza M. Kowalskiego, który wcześniej reżyserował głównie seriale. Jak na debiutanta stanął on na wysokości zadania i stworzył bardzo dojrzałe, mocne kino z elementami horroru. Jego stylizacja na klasyczne horrory z lat 70. i 80. jest trafiona i przyciąga uwagę widzów. Reżyser świetnie buduje napięcie, operuje grozą i potrafi zaskoczyć widza. Dynamika montażu i zdjęcia wzmacniają uczucie niepokoju. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo obiecujący debiut.

Jeśli chodzi o aktorstwo, to młoda obsada stanęła na wysokości zadania. Najlepiej wypadają Wiktoria Gąsiewska jako Wanessa oraz Sebastian Dela w roli tajemniczego i budzącego niepokój Czarka. Świetnie udało im się oddać charaktery swoich postaci. Reszta aktorów również radzi sobie bardzo dobrze z trudnym zadaniem. Ogólnie chemia i interakcje między bohaterami są bardzo wiarygodne i angażujące.

Recenzje i opinie na temat filmu W lesie dziś nie zaśnie nikt

Film W lesie dziś nie zaśnie nikt zebrał generalnie pozytywne recenzje, choć niektórzy krytycy zarzucali mu pewne niedociągnięcia. Chwalono przede wszystkim klimat grozy, napięcie, scenariusz i grę aktorów. Podkreślano, że to obiecujący debiut Kowalskiego. Z drugiej strony zwracano uwagę na pewne niedopracowania fabuły i postaci oraz przewidywalność niektórych scen. Mimo wad film oceniany jest jednak jako solidny przykład polskiego kina grozy, który potrafi wciągnąć i zaskoczyć widza. Widzowie również entuzjastycznie przyjęli obraz - na portalu Filmweb ma ocenę 7,1/10 na podstawie prawie 50 tys. głosów. To pokazuje, że mimo niedoskonałości, film ma w sobie to "coś", co pozwala przymknąć oko na wady. Ogólnie rzecz biorąc, W lesie dziś nie zaśnie nikt to udany debiut i ciekawa propozycja dla fanów mocnych thrillerów.

9 Podobnych Filmów

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

Oceń film lub serial

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 5 Liczba głosów: 630

Udostępnij