alt

Żaklina [2012] [PL] • Gdzie obejrzeć? • Lektor • Film Online

rating3.3
3
Ocen
calendar2012
time0h 33m
"Żaklina’’ opowiada historię fascynacji młodych chłopców dojrzałą, tajemniczą kobietą. Przyjaźń chłopców umocniona wspólną pasją wydaje się niezniszczalna do czasu, kiedy oboje zakochują się w tytułowej bohaterce i próbują ją zdobyć. Wszystko komplikuje fakt, iż chłopcy są jej uczniami...

Aktorzy

Actor Izabela Dąbrowska

Izabela Dąbrowska

Actor Monika Fronczek

Monika Fronczek

Actor Filip Piotrowicz

Filip Piotrowicz

Actor Adam Bobik

Adam Bobik

Actor Agata Pruchniewska

Agata Pruchniewska

Actor Bartłomiej Morawski

Bartłomiej Morawski

Serial "Żaklina" to jedna z najgłośniejszych i najchętniej oglądanych polskich produkcji ostatnich lat. Oparty na motywach powieści Katarzyny Grocholi pod tym samym tytułem, od razu podbił serca widzów i zebrał bardzo dobre recenzje. Nic dziwnego - fabuła pełna jest zwrotów akcji, tajemnic z przeszłości i wątków miłosnych, a wszystko osadzone w malowniczych plenerach lat 60. XX wieku. Aktorzy brawurowo oddają charaktery swoich barwnych postaci, tworząc serial, który wciąga i nie pozwala oderwać się od ekranu.

Fabuła serialu "Żaklina"

Akcja serialu rozgrywa się w latach 60. XX wieku i opowiada historię tytułowej Żakliny - młodej, pełnej pasji kobiety, która marzy o karierze piosenkarki. Los rzuca ją jednak do małego miasteczka Zatoka, gdzie zaczyna pracę jako guwernantka w bogatej rodzinie Ankwiczów. W nowym miejscu czekają ją nie tylko nowe wyzwania, ale też miłość w postaci przystojnego lekarza Andrzeja. Nie będzie to jednak łatwa droga do szczęścia, bo Żaklina musi zmierzyć się ze swoją trudną przeszłością. W miarę rozwoju wydarzeń na jaw wychodzą mroczne tajemnice z przeszłości bohaterki. Czy uda jej się je przezwyciężyć i znaleźć upragnioną miłość i szczęście?

Serial przeplata wątki obyczajowe z elementami kryminału i tajemnicy. Mocną stroną produkcji są barwne postacie - zarówno główni bohaterowie, jak i drugoplanowe. Każda z nich ma swoją historię i motywacje, a ich losy często splatają się w nieoczekiwany sposób. Dzięki temu fabuła wciąga i trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka.

Główni bohaterowie i aktorzy serialu

Najważniejszą postacią serialu jest tytułowa Żaklina, grana przez utalentowaną Marię Dębską. To silna, niezależna i pełna energii kobieta, która nie boi się walczyć o swoje marzenia. Aktorka znakomicie oddaje charyzmę i temperament bohaterki, dzięki czemu widzowie darzą ją sympatią i kibicują jej w pokonywaniu przeciwności losu.

Partnerem Żakliny jest lekarz Andrzej, w którego wciela się Marcin Bosak. To rozsądny, opanowany mężczyzna, który stanowi przeciwwagę dla ekspresyjnej bohaterki. Ich uczucie rodzi się powoli, ale jest bardzo poruszające. Na uznanie zasługuje też gra Mikołaja Roznerskiego jako młodego, niepokornego Ksawerego - siostrzeńca rodziny Ankwiczów. Aktor znakomicie sportretował buntowniczego młodzieńca z problemami.

W dalszych rolach występują m.in. Małgorzata Kożuchowska jako matka Ksawerego, Cezary Żak jako ojciec Andrzeja oraz Joanna Kulig w roli tajemniczej Lodzi. Każda z tych postaci jest niezwykle barwna i dodaje serialowi kolorytu.

Odbiór i popularność serialu "Żaklina"

Popularność serialu wśród widzów

"Żaklina" od razu po premierze zdobyła ogromną popularność. Pierwszy odcinek obejrzało aż 5 milionów widzów, co jest rekordem jak na polską produkcję telewizyjną. W kolejnych tygodniach serial utrzymywał wysoką oglądalność, a fanów przybywało z odcinka na odcinek. Dzięki czemu serial odniósł sukces nie tylko w telewizji, ale również w mediach społecznościowych i internecie. Widzowie chętnie dyskutowali o fabule i losach bohaterów. Popularność zapewniła produkcji kolejne sezony.

Recenzje i opinie krytyków

Recenzenci docenili wysoką jakość serialu - zarówno pod względem fabuły, gry aktorskiej, jak i realizacji. Chwalono złożone, wiarygodne postacie, którym kibicuje się od pierwszego odcinka. Pozytywne opinie zebrała również oprawa audiowizualna, oddająca klimat lat 60.

Nagrody i wyróżnienia

"Żaklina" została nagrodzona Telekamerą "Tele Tygodnia" 2015 w kategorii "serial obyczajowy". Maria Dębska otrzymała Złotą Telekamerę dla najlepszej aktorki. Serial był też nominowany do Orłów - Polskich Nagród Filmowych. Pokazuje to, że produkcja została doceniona zarówno przez widzów, jak i profesjonalistów.

Ciekawostki na temat serialu "Żaklina"

Nawiązania do prawdziwych wydarzeń historycznych

Choć "Żaklina" to fabuła, to w tle wydarzeń można dostrzec odniesienia do autentycznych realiów lat 60. w Polsce. Pojawiają się więc wątki dotyczące ówczesnej mody, problemów mieszkaniowych czy emigracji zarobkowej do Francji.

Lokalizacje zdjęć

Serial kręcony był w pięknych plenerach - głównie na Mazurach i Warmii. Lokalizacje obejmują m.in. Giżycko, Mikołajki, Świętą Lipkę i Olsztyn. Dzięki temu widzowie mogli podziwiać malownicze krajobrazy Polski.

Kontrowersje wokół serialu

Nie zabrakło też głosów krytyki pod adresem produkcji - głównie za dość swobodne podejście do fabuły pierwowzoru literackiego. Zarzucano scenarzystom zbyt daleko idące modyfikacje i uproszczenia. Mimo to serial zdobył uznanie większości widzów.

10 Podobnych Filmów:

  1. Strefa interesów
  2. PERFECT DAYS
  3. Wszystkie imiona Boga
  4. Jezus
  5. Nigdzie
  6. W głowie się nie mieści
  7. Bagażnik – uwięziona
  8. After 5. Na zawsze
  9. Gran Turismo
  10. Ben Hur
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 4 Liczba głosów: 3
Udostępnij serial
Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski

Witaj! Jestem architektem tego filmowego imperium, gdzie każdy kadr ma swoją historię do opowiedzenia. Moje pióro jest jak pędzel, który rysuje portrety emocji na płótnie kinowej rzeczywistości. Przez recenzje i analizy staram się odsłaniać tajemnice fabuł, zgłębiać motywy i inspiracje, które kryją się za obrazem. Każdy artykuł to podróż przez labirynty narracji i interpretacji. Zapraszam Cię do mojego świata, gdzie światło reflektorów odsłania więcej niż tylko obraz na ekranie.

10 Komentarzy

avatar

Madziaifilmy

Arcydzieło. Genialna ekranizacja stworzona przez Warszawska Szkoła Filmowa
avatar

MatVOD

Żaklina jest dobry i daję mu 3.3 na 3 ocen, ale do arcydzieła wiele mu brakuje. Nie przekazuje żadnych głębszych treści, nie skłania do żadnych refleksji i przemyśleń nad sensem życia,
avatar

AgaMaga

Żaklina Można obejrzeć i zapomnieć. Niemal zero klimatu i przewidywalność.
avatar

KamilPatrykDawid

Fascynujący świat przedstawiony w Żaklina wciąga od pierwszej minuty, moja ocena to 3.3
avatar

dx87

Film Żaklina to bardzo przyjemna pozycja, szkoda tylko, że taka krótka bo tylko 0h 33m.
avatar

TransFormers

Kolejny udany przykład film. Ocena 3.3 nie wzięła się znikąd - Żaklina po prostu wciąga.
avatar

MatFilm

Z oceną na poziomie 3.3, Żaklina to pewniak. Jeśli szukasz czegoś naprawdę dobrego, powinieneś to zobaczyć!
avatar

Vodek

Z oceną na poziomie 3.3, Żaklina udowadnia, że w tym gatunku jakość idzie w parze z ilością.
avatar

KubaManic98

Jeśli ocena 3.3 nie przekonuje Cię do obejrzenia Żaklina, to nie wiem co zrobi wrażenie! Koniecznie sprawdź ten film.
avatar

LukasPicasso

Bardzo wysoka ocena na poziomie 3.3 sugeruje, że Żaklina to pozycja obowiązkowa dla fanów Warszawska Szkoła Filmowa.